- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Planet - GT-802 - 10/100/1000Base-T to 1000Base-SX Gigabit Converter Planet - GT-802 - 10/100/1000Base-T to 1000Base-SX Gigabit Converter
Planet - GT-802 - 10/100/1000Base-T to 1000Base-SX Gigabit Converter
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
Gigabit Media Converter
Providing the flexibility of 10/100/1000Mbps Ethernet Media via RJ45 port and highly stable Gigabit fiber performance, PLANET GT-802, GT-802S, GT-802S40, GT-806S60, GT-805A and GT-806A/B media converters support conversion between 10/100/1000BASE-T and 1000BASE-SX/LX networks. There are SC/SFP/WDM connectors with single-mode or multi-mode media as required. The Ethernet signal allows three types of segments to connect easily, efficiently and inexpensively.
Distance Extension with High Performance and Steady Network Communications
PLANET GT-80x gigabit media converter series extends communication distance with highly Gigabit performance via fiber optic cable. The GT-80x series provides media conversion between 10/100/1000BASE-T and 1000BASE-SX/LX interfaces for various fiber optic applications. The available fiber interfaces are shown below:
Enhanced Smart Management Features
The GT-80x series provides auto MDI/MDI-X on its TP port and the DIP switch to configure the Link Fault Passthrough function (LFP). The LFP function includes the Link Loss Carry Forward (LLCF)/Link Loss Return (LLR). LLCF/LLR can immediately alarm administrators the problem of the link media and provide efficient solution to monitoring the network. The DIP switch can disable or enable the LFP function.
- LLCF means when a device connected to the converter and the TP line loses the link, the converter’s fiber will disconnect the link of transmission.
- LLR (Link Loss Return) means when a device connected to the converter and the fiber line loses the link, the converter’s fiber will disconnect the link of transmission.
Both can immediately alarm administrators the problem of the link media and provide efficient solution to monitoring the network.
Easy Installation
The GT-80x series allows two types of the segment to connect easily. The GT-80x series can be used as a standalone unit when powered by its DC adapter or used as a slide-in module to PLANET 19-inch 7-/15-slot media converter chassis (MC-700/MC-1500/ MC-1500R/MC-1500R48). These media chassis can assist in producing the power for the GT-80x to maintain the fiber-optic network at one location. As the Gigabit Media Converter fully complies with IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T and IEEE 802.3z 1000BASE-LX/SX, the Gigabit media conversion installation is quite quick and easy with its Plug and Play feature. The GT-80x also supports flow control and back pressure in half-duplex mode to eliminate packet loss.
Complies with IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX
Features:
- TP port supports 10/100/1000BASE-T auto-negotiation and auto-MDI/MDI-X
- 1000BASE-SX: 50/125μm or 62.5/125μm multi-mode fiber cable, up to 220/550m (GT-802)
- 1000BASE-LX: 9/125μm single-mode cable provides a distance of 20km (GT-802S)
- 1000BASE-LX: 9/125μm single-mode cable provides a distance of 40km (GT-802S40)
- 1000BASE-LX: 9/125μm single-mode cable provides a distance of 60km (GT-802S60)
- 1000BASE-SX/LX: 50/125μm/62.5/125μm multi-mode fiber cable or 9/125μm single-mode cable provides a distance depending on SFP module (GT-805A)
- 1000BASE-LX WDM interface is for up to 20km (single-mode fiber 9μm/125μm) on GT-806A15/GT-806B15
- 1000BASE-LX WDM interface is for up to 40km (single-mode fiber 9μm/125μm) on GT-806A40/GT-806B40
- 1000BASE-LX WDM interface is for up to 60km (single-mode fiber 9μm/125μm) on GT-806A60/GT-806B60
- 1000BASE-T: 2-pair Cat. 5/5e/6 UTP cable, up to 100 meters
- Layer 2 key features
- IEEE 802.3x flow control for full duplex and back pressure for half duplex eliminate the loss of packets
- Supports auto MDI/MDI-X function
- Store-and-Forward mechanism
- Non-blocking full wire-speed forwarding rate
- Media conversion between 10/100/1000BASE-T and 1000BASE-SX/LX.
- Fiber media allows
- Multi-mode fiber using SC/LC/WDM connector
- Single-mode fiber using SC/LC/WDM connector
- Compact size for working with PLANET MC family media chassis (MC-700/MC-1500/MC-1500R/MC-1500R48)
- Wall-mountable design
- LED indicators for easy network diagnostics
- Provides DIP switch for LFP function (Disable/Enable) setting
- 9K jumbo frame supported
- Choice of fiber connectors from SC, LC and WDM; multi-mode/single-mode fiber for 1000BASE SFP interface
- Compact in size, easy installation
| Hardware Specifications | |
| Hardware Version | 3 |
| Standards | IEEE 802.3, 10Base-T IEEE 802.3u, 100Base-TX IEEE 802.3ab, 1000Base-T IEEE 802.3z, 1000Base-SX/LX |
| Ports | 1 x 10/100/1000Base-T port, 1 x 1000Base-SX/LX port |
| Copper Interface | RJ-45 port (Auto-MDI/MDI-X) Twisted Pair |
| Optic Interface | GT-802/GT-802S: SC GT-805A: SFP GT-806A15/GT-806B15/GT-806A60/GT-806B60: WDM |
| Fiber Maximum Distance | GT-802: 220 / 550m GT-802S: 10km GT-805A: N/A GT-806A15: 15km GT-806B15: 15km GT-806A60: 60km GT-806B60: 60km |
| Optic Wavelength | GT-802: 850nm GT-802S: 1310nm GT-805A: N/A GT-806A15: TX:1310nm RX:1550nm GT-806B15: TX:1550nm RX:1310nm GT-806A60: TX:1310nm RX:1550nm GT-806B60: TX:1550nm RX:1310nm |
| Max. Optical Launch Power | GT-802: -4dBm GT-802S: -3dBm GT-805A: N/A GT-806A15: -3dBm GT-806B15: -3dBm GT-806A60: +5dBm GT-806B60: +4dBm |
| Min. Optical Launch Power | GT-802: -9.5dBm GT-802S: -9.5dBm GT-805A: N/A GT-806A15: -9dBm GT-806B15: -9dBm GT-806A60: 0dBm GT-806B60: -1dBm |
| Max. Input Power | GT-802: N/A GT-802S: -3 GT-805A: N/A GT-806A15: -3 GT-806B15: -3 GT-806A60: -2 GT-806B60: -2 |
| Min. Input Power | GT-802: -18 GT-802S: -20 GT-805A: N/A GT-806A15: -21 GT-806B15: -21 GT-806A60: -25 GT-806B60: -25 |
| Optical Link Budget | GT-802: 3dB(62.5/125μm) 4dB(50/125μm) GT-802S: 4.9dB GT-805A: N/A GT-806A15: 12dB GT-806B15: 12dB GT-806A60: 25dB GT-806B60: 24dB |
| Speed | Twisted-pair: 10/20Mbps for half/full-duplex 100/200Mbps for half/full duplex 2000Mbps for full-duplex Fiber-optic: 2000Mbps for full-duplex |
| Cable | Twisted-pair 10Base-T: 2-pair UTP Cat. 3,4,5, up to 100m 100Base-TX: 2-pair UTP Cat. 5, up to 100m 1000Base-T: 4-pair STP Cat 5 up to 100m Fiber-optic Cable 50/125μm or 62.5/125μm multi-mode fiber cable, up to 220/550m. 9/125μm single-mode cable, providing long distance for 10/15/20/30/40/50/60/70/120km (vary on fiber transceiver or SFP module) |
| LED Indicator | PWR TP LINK/ACT, 1000 Fiber LINK/ACT |
| DIP Switch | LFP function (Disable / Enable) setting |
| OAM | TS-1000 and IEEE 802.3ah Terminal mode supported |
| Jumbo Packet Size | 9K |
| Power Consumption | 4.6 watts / 15 BTU (maximum) |
| Power Input | DC 5V / 2A |
| Dimensions (W x D x H) | 26 x 70 x 97 mm |
| Weight | 0.2kg |
| Operating Environment | Operating temperature: 0 to 50 degrees C; Humidity: 5~95% non-condensing |
| Storage Environment | storage temperature: -10 to 70 degrees C; Humidity: 5~95% non-condensing |
| Emissions | FCC Class A, CE Class A |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.