- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- CYBERPOWER - PR2000RTXL2UTAA - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business software, Accepts EBM BP48VP2U02TAA, 3 Yr Warranty, TAA compliant CYBERPOWER - PR2000RTXL2UTAA - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business software, Accepts EBM BP48VP2U02TAA, 3 Yr Warranty, TAA compliant
CYBERPOWER - PR2000RTXL2UTAA - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business software, Accepts EBM BP48VP2U02TAA, 3 Yr Warranty, TAA compliant
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
The PR2000RTXL2UTAA is a Smart App Sinewave rack/tower convertible UPS with line-interactive topology, surge protection, and battery backup. CyberPower’s Smart App Sinewave series has sine wave output to eliminate power gaps that can be detected by sensitive equipment and cause unexpected shutdowns.
The Smart App Sinewave PR2000RTXL2UTAA improves battery life through battery equalization technology and Automatic Voltage Regulation (AVR), which corrects minor power fluctuations without switching to battery power. The enhanced chassis design with an easy-to-access toolless front panel, captive screws for battery panel access, and color-coded rear panel make battery changes and installations simple and fast. The PR2000RTXL2UTAA also has an innovative LCD panel that rotates 90°, tilts for a better viewing angle, and provides information on 47 different settings including UPS stats, UPS setup and control management, and testing options.
This model accepts the BP48VP2U02TAA Extended Battery Module (EBM) for expanded runtime during power outages and the RMCARD205TAA network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system.
With a $400,000 connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower’s commitment to the quality of the PR2000RTXL2UTAA.
Features:
- Battery Backup: Supplies power long enough for equipment to properly shut down when utility power fails. Helps prevent loss of data and minimizes the component stress caused by a hard shutdown.
- Surge Protection: Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage.
- Sine Wave Output: The UPS generates energy that is identical to, or cleaner than the utility company’s power grid. Benefits include low total harmonic distortion, minimal electrical noise, and optimal line clarity.
- Automatic Voltage Regulation (AVR): AVR increases or decreases the AC power and maintains a safe voltage level without switching to battery mode and conserving battery life.
- Rotatable Multifunction LCD Panel: Tilts to provide a better viewing angle when the Smart App Sinewave is mounted low. Rotates 90° when placed in a tower format for horizontal viewing. Provides information on 47 different settings that include UPS status, UPS setup and control management, and testing options.
- Battery Equalization Technology: Battery Equalization is an advanced charging process that maintains the voltages of the batteries at the same level to increase battery life.
- Fast Charge Technology: Allows UPS batteries to return to full capacity more rapidly by using a built-in charger inside of each UPS or EBM.
- Toolless Battery Panel Access: Makes battery replacement fast and simple. The faceplate features side latches for easy removal, and captive screws can be loosened by hand to open the battery cover.
- Extended Battery Modules (EBMs): Use Fast Charge Technology to quickly restore full backup power to a UPS system. They also extend runtime.
- Data Line Protection: Prevents power surges that travel through Ethernet lines from causing damage to electronics.
- Rack/Tower Versatility: Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
- PowerPanel Business Software: Provides IT professionals with tools for monitoring and managing the UPS and backup power. This software offers remote management functionality. Free software download available. See the Resources tab.
- ENERGY STAR: This model is an ENERGY STAR certified Uninterruptible Power Supply (UPS) system. ENERGY STAR is the trusted, government-backed symbol for energy-efficient products and practices that help save money and protect the environment.
- Line Interactive Topology: Exists when a line-interactive UPS has an autotransformer that regulates low voltages (e.g., brownouts) and over voltages (e.g., spikes) without having to switch to battery.
- GreenPower UPS Bypass Design: A patented design that allows utility power to bypass the UPS transformer, when AC power is stable, which reduces energy consumption, noise, and heat buildup.
- Three-Year Warranty: CyberPower will repair or replace a defective UPS system (including batteries) within three years of the purchase date.
- Connected Equipment Guarantee: CyberPower will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| General | |
| Active PFC Compatible | Yes |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Energy Star Certified | Yes |
| UPS Topology | Line Interactive |
| Battery | |
| Battery Equalization Technology | Yes |
| Battery Quantity | 4 |
| Battery Size | 12 V / 9 Ah |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid Battery |
| Extended Battery Module | BP48VP2U02TAA |
| Hot Swappable | Yes |
| Replacement Battery Cartridge | RB1290X4J |
| Replacement Battery Cartridge Quantity | 1 |
| Runtime at Full Load | 4.3 min |
| Runtime at Half Load | 12.2 min |
| Typical Recharge Time | 3 Hours |
| User Replaceable Battery | Yes |
| Input | |
| Adjustable Voltage Range | 70 – 155 VAC |
| Circuit Breaker | 20 A |
| Cord Length | 10 ft (3.0 m) |
| Input Frequency Range | 47 Hz – 63 Hz |
| Input Plug Type | NEMA 5-20P |
| Input Voltage | 100 – 125 VAC |
| Input Voltage Range | 75 VAC – 155 VAC |
| Nominal Input Voltage | 120 VAC |
| Plug Style | Right Angle – 0° Offset |
| Output | |
| Automatic Voltage Regulation | Double Boost Single Buck |
| On AC WaveForm | Sine Wave |
| On Battery Frequency | 50/60 Hz ± 1% |
| On Battery Voltage | 100/110/120/125 VAC ± 5% |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| Outlet Type | 8 – NEMA 5-20R |
| Outlets – Battery & Surge Protected | 8 |
| Outlets – Critical Load | 4 |
| Outlets – Total | 8 |
| Output Power Factor | 1 |
| Overload Protection | Internal Circuitry Limiting Circuit Breaker Protected |
| Typical Transfer Time | 4 ms |
| USB Charge Port | No |
| VA | 2000 VA |
| Watts | 2000 W |
| Surge Protection & Filtering | |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Network Protection RJ45 | 1 in / 1 out |
| Surge Suppression (Joules) | 2430 J |
| Management & Communications | |
| Audible Alarms | Battery Mode Low Battery Overload Overcharge Overheat |
| Emergency Power Off (EPO) Port | Yes |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| LCD | Multifunction LCD |
| LED Indicators | Power On Line Mode Battery Mode Fault Night Mode Wiring Fault |
| Management Cable | USB Cable EPO Cable |
| SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes – with optional RMCARD205TAA |
| Serial Port | 1 Serial 1 Dry Contact |
| Software (Free Download) | PowerPanel® Business |
| Physical | |
| Color | Black |
| Form Factor | Rack / Tower |
| Material of Construction | Metal |
| Rack Height | 2U |
| Dimensions | |
| Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) | 43.43 x 8.64 x 50.04 (cm) |
| Physical Dimensions – (WxHxD) (in) | 17.1 x 3.4 x 19.7 (in) |
| Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) | 434 x 86 x 500 (mm) |
| Physical Weight (kg) | 33.79 |
| Physical Weight (lb) | 74.5 |
| Dimensions – Shipping | |
| Shipping – Weight (kg) | 11.11 |
| Shipping – Weight (lb) | 24.5 |
| Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) | 55.88 x 26.67 x 62.23 (cm) |
| Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) | 22.0 x 10.5 x 24.5 (in) |
| Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) | 558.8 x 266.7 x 622.3 (mm) |
| Environmental | |
| AC Mode Thermal Dissipation | 129.6 BTU/hr |
| Operating Elevation | 0 – 10000 ft (0 – 3048 m) |
| Operating Relative Humidity | 0 – 95 % (non-condensing) |
| Operating Temperature | 32 – 104 °F (0 – 40 °C) |
| Storage Elevation | 0 – 50000 ft (0 – 15239 m) |
| Storage Temperature | 5 – 113 °F (-15 – 45 °C) |
| Certifications | |
| Environmental | RoHS Compliant |
| Safety | UL1778 cUL 107.1 FCC DOC Class B |
| Warranty | |
| CEG Amount | $400000 |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| Extended Warranty Option | WEXT5YR-U4B |
| Product Warranty | 3 Year Limited Warranty |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.