- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- CYBERPOWER - PR2000RTXL2UCN - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business Edition software, Pre-installed RMCARD205, Built-in Cloud Monitoring, Accepts EBM BP48VP2U02, 3 Yr War CYBERPOWER - PR2000RTXL2UCN - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business Edition software, Pre-installed RMCARD205, Built-in Cloud Monitoring, Accepts EBM BP48VP2U02, 3 Yr War
CYBERPOWER - PR2000RTXL2UCN - 2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business Edition software, Pre-installed RMCARD205, Built-in Cloud Monitoring, Accepts EBM BP48VP2U02, 3 Yr War
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
2000VA/2000W, Sine Wave, 2U, NEMA 5-20P, 10 Ft Cord, 8 NEMA 5-20R, USB, Serial, SNMP, Relay, EPO, PowerPanel Business Edition software, Pre-installed RMCARD205, Built-in Cloud Monitoring, Accepts EBM BP48VP2U02, 3 Yr Warranty. The PR2000RTXL2UCN is a Smart App Sinewave rack/tower convertible UPS with line-interactive topology, surge protection, and battery backup. CyberPower’s Smart App Sinewave series has sine wave output to eliminate power gaps that can be detected by sensitive equipment and cause unexpected shutdowns.
The Smart App Sinewave PR2000RTXL2UCN improves battery life through battery equalization technology and Automatic Voltage Regulation (AVR), which corrects minor power fluctuations without switching to battery power. The enhanced chassis design with an easy-to-access toolless front panel, captive screws for battery panel access, and color-coded rear panel make battery changes and installations simple and fast. The PR2000RTXL2UCN also has an innovative LCD panel that rotates 90°, tilts for a better viewing angle, and provides information on 47 different settings including UPS stats, UPS setup and control management, and testing options.
This model accepts the BP48VP2U02 Extended Battery Module (EBM) for expanded runtime during power outages and includes pre-installed RMCARD205 network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system. Built-in Cloud Monitoring. With a $400,000 connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower’s commitment to the quality of the PR2000RTXL2UCN.
Features:
- Battery Backup: Supplies power long enough for equipment to properly shut down when utility power fails. Helps prevent loss of data and minimizes the component stress caused by a hard shutdown.
- Line-Interactive Topology: Exists when a line-interactive UPS has an autotransformer that regulates low voltages (e.g., brownouts) and over voltages (e.g., spikes) without having to switch to battery.
- Automatic Voltage Regulation (AVR): Provides clean, consistent AC power by automatically increasing (boosting) low voltage without using battery power when incoming utility power experiences minor fluctuations.
- Sine Wave Output: Provides power protection to ENERGY STAR 6.0 systems with Active PFC power supplies.
- Battery Equalization Technology: Battery Equalization is an advanced charging process that maintains the voltages of the batteries at the same level to increase battery life.
- Fast Charge Technology: Allows UPS batteries to return to full capacity more rapidly by using a built-in charger inside of each UPS or EBM.
- Rotatable Multifunction LCD Panel: Tilts to provide a better viewing angle when the Smart App Sinewave is mounted low. Rotates 90° when placed in a tower format for horizontal viewing. Provides information on 47 different settings that include UPS status, UPS setup and control management, and testing options.
- Toolless Battery Panel Access: Makes battery replacement fast and simple. The faceplate features side latches for easy removal, and captive screws can be loosened by hand to open the battery cover.
- RMCARD205 Factory Installed: A full-featured network management card, the CyberPower RMCARD205 remotely manages, monitors, and controls CyberPower UPS systems via a standard web browser, command line interface (CLI), or network management system (NMS) connection. Built-in Cloud Monitoring
- Extended Battery Modules (EBMs): Use Fast Charge Technology to quickly restore full backup power to a UPS system. They also extend runtime.
- Surge Protection: Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage.
- GreenPower UPS Bypass Design: Is a patented design that allows utility power to bypass the UPS transformer, when AC power is stable, which reduces energy consumption, noise, and heat buildup.
- Rack/Tower Versatility: Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
- PowerPanel Business Edition Software: Provides IT professionals with tools for monitoring and managing the UPS and backup power. This software offers remote management functionality. Free software download available. See the Resources tab.
- ENERGY STAR: This model is an ENERGY STAR certified Uninterruptible Power Supply (UPS) system. ENERGY STAR is the trusted, government-backed symbol for energy-efficient products and practices that help save money and protect the environment.
- Three-Year Warranty: CyberPower will repair or replace a defective UPS system (including batteries) within three years of the purchase date.
- Connected Equipment Guarantee: CyberPower will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| GENERAL | |
| Active PFC Compatible | Yes |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| UPS Topology | Line Interactive |
| INPUT | |
| Adjustable Voltage Range | 70 - 155 VAC |
| Circuit Breaker | 20A |
| INPUT - CONT. | |
| Cord Length | 10 ft. (3.0 m) |
| Input Frequency Range | 47 Hz - 63 Hz |
| Input Plug Type | NEMA 5-20 P |
| Input Voltage | 100 - 125 VAC |
| Input Voltage Range | 75 - 149 VAC |
| Nominal Input Voltage | 120 VAC |
| Plug Style | Right Angle, 0° Offset |
| OUPUT | |
| Automatic Voltage Regulation | Double Boost, Single Buck |
| On Battery Frequency | 50 Hz - 60 Hz +/- 1% |
| On Battery Voltage | 100/110/120/125 VAC +/- 5% |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| Outlet Type | NEMA 5-15 R |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 8 |
| Outlets - Critical Load | 4 |
| Outlets - Total | 8 |
| Output Power Factor | 1 |
| Overload Protection | On Battery: Internal Circuitry Limiting On Utility: Circuit Breaker |
| Typical Transfer Time | 4ms |
| VA | 2000 VA |
| Watts | 2000 W |
| BATTERY | |
| Battery Quantity | 4 |
| Battery Size | 12 V / 9 Ah |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid |
| Extended Battery Module | BP48VP2U02 |
| Hot-Swappable | Yes |
| Replacement Battery Cartridge | RB1290X4J |
| Runtime at Full Load | 4.3 min. |
| Runtime at Half Load | 12.2 min. |
| Typical Recharge Time | 3 Hours |
| User-Replaceable Battery | Yes |
| SURGE PROTECTION & FILTERING | |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Surge Suppression | 2430 J |
| MANAGEMENT & COMMUNICATIONS | |
| Audible Alarms | Battery Mode Low Battery Overload Overcharge Fault |
| Emergency Power Off (EPO) Port | Yes |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| LCD | Multifunction LCD |
| LED Indicators | Power On Line Mode Battery Mode Fault |
| Management Cable | USB Cable EPO Cable |
| Serial Port | 1 Serial 1 Dry Contact |
SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes - RMCARD205 pre-installed |
| Software (Free Download) | PowerPanel® Business |
| PHYSICAL | |
| Color | Black |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Material of Construction | Metal |
| Rack Height | 2U |
| DIMENSIONS | |
Dimensions - Width/Height/Depth (cm) | 43.43 x 8.64 x 50.04 cm |
Dimensions - Width/Height/Depth (mm) | 434 x 86 x 500 mm |
Dimensions - Width/Height/Depth (in.) | 17.1 x 3.4 x 19.7 in |
| Weight (kg) | 33.79 kg |
| Weight (lbs.) | 74.5 lbs. |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (cm) | 55.88 x 26.67 x 60.96 cm |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (mm) | 558.8 x 266.7 x 609.6 mm |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (in.) | 22 x 10.5 x 24 in |
| Shipping Weight (kg) | 40.23 kg |
| Shipping Weight (lbs.) | 88.7 lbs. |
| ENVIRONMENTAL | |
| Audible noise at 1m from surface of unit | 57.5 dBA |
| Online Thermal Dissipation | 130 BTU/hr |
| Operating Elevation | 0 - 9,843 ft (0 - 3,000 m) |
| Operating Relative Humidity | 0 - 95 % (non-condensing) |
| Operating Temperature | 32 - 104 °F (0 - 40 °C) |
| Storage Elevation | 0 - 49,213 ft (0 - 14,999 m) |
| Storage Relative Humidity | 0 - 95 % (non-condensing) |
| Storage Temperature | 5 - 113 °F (-15 - 45 °C) |
| CERTIFICATIONS | |
| Environmental | RoHS Compliant |
| Safety | UL1778 CSA C22.2 No 107.3 FCC Class B VCCI |
| WARRANTY | |
| CEG Amount | $400,000 |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| Extended Warranty Option | WEXT5YR-U4B |
| Product Warranty | 3-Year Limited |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.