- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- CYBERPOWER - OL5KRTHD - 5KVA/5KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3 CYBERPOWER - OL5KRTHD - 5KVA/5KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3
CYBERPOWER - OL5KRTHD - 5KVA/5KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
The CyberPower Smart App Online OL5KRTHD high-density design offers more power in less space. In fact, it can be configured into 2U of rack space or as a tower, compared to 3U and 4U for similar competitive UPS models - giving you more room to grow. The OL5KRTHD features double-conversion topology for seamless power protection and a pre-installed RMCARD205. For monitoring, this UPS offers a new state-of-the-art, multi-function, color matrix LCD screen that is simple to set up and easy to use. The color-coded alerts provide clear status of the UPS and the screen orientation rotates automatically when placed into a tower configuration.
The OL5KRTHD ensures maximum efficiency and capacity output with a Power Factor rating (PF) of 1. The energy-saving GreenPower UPS ECO Mode enables up to 96% efficiency while reducing power consumption and thermal dissipation. The variable 7-speed fan provides automatic thermal management, based on power load, to reduce noise.
The optional BP144VL2U01 Extended Battery Module (EBM) expands runtime and up to ten EBMs can be connected in a daisy-chain to the UPS for more backup power. Plus, it's all backed by a three-year warranty (including batteries) and a $300,000 Connected Equipment Guarantee.
Features:
- Double-Conversion Topology: Provides consistent, clean, and nearly perfect power, regardless of the condition of the incoming power. Never a need to switch to battery as DC power operates 100% of the time. Designed for high-end system components, corporate servers, lab equipment, and other sensitive electronic devices.
- Sine Wave Output: Keeps sensitive equipment with Active PFC working by preventing unnecessary shutdowns caused by gaps from simulated sine waves.
- Full Matrix LCD Control Panel: Auto-rotating, multi-function color LCD screen clearly shows status of UPS and power (green for normal, yellow for warning, and red for power failure and fault notices). LCD provides UPS status, controls, most recent event logs, and diagnostics.
- Toolless Front Panel: Tool-less front panel removal makes battery replacement easier.
- Hot-Swappable Batteries: Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
- Extended Battery Module (EBM): Extends runtime by adding up to 10 EBMs.
- Smart Battery Management (SBM): Improves and extends the functional life of a UPS battery and reduces excessive heat during work cycles by using a three-cycle charging process.
- Battery Equalization Technology: Battery Equalization is an advanced charging process that maintains the voltages of the batteries at the same level to increase battery life.
- Fast Charge Technology: Allows UPS batteries to return to full capacity more rapidly by utilizing a built-in charger. Restores charge from 0-90% within four hours regardless of the number of EBMs.
- PowerPanel Business Software: Provides tools for easy remote monitoring and managing of the UPS and automates shutdown of multiple devices when needed.
- RMCARD205: Enables remote management of up to 50 clients via a standard web browser, command line interface (CLI), or network management system (NMS) connection.
- Hanging Rack Mount Rail: Ensures easy installation and slides out safely with a safety catch.
- Tamper-Proof Input Circuit Breaker: Ensures power is turned off using a tool to eliminate the risk of accidental powering off when not desired during service or maintenance.
- EMI/RFI Filters: Prevents electromagnetic and radio frequency interference to ensure clean power for connected equipment.
- Energy Star Certified & GreenPower UPS ECO Mode: Improves UPS efficiency up to 96% reducing electrical and cooling costs.
- Upgradeable UPS Firmware: Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
- Multiple Language Options: The LCD Control Panel can be configured in English, Spanish, French, and German for ease of use.
- Critical & Non-Critical Load Banks: Maximizes the output of the UPS by scheduling non-critical loads to shut off allowing additional runtime for critical load outlets.
- Emergency Power Off (EPO): Allows the UPS to be shut off in the event of an emergency, when the EPO port is connected to an EPO switch.
- Generator Compatible: Ensures a stable sine wave output (free of harmonics and distortion) without switching to battery mode when running on generator input power.
- Converter Mode: Provides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.
- USB & Serial Connectivity: Enables full integration with built-in power management and auto shutdown features on Windows, Linux, and VMware systems through a HID-compliant USB port and Serial port.
- Audible Alarms: Identifies when the UPS is running on battery power, overloaded, or has a low battery.
- Rack/Tower Versatility: Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
- Three-Year Warranty: Gives you peace of mind knowing we will repair or replace a defective UPS system (including batteries) within three years of the purchase date. See warranty for details.
- Connected Equipment Guarantee: Affirms we will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| GENERAL | |
| Energy Saving | Yes - ECO Mode Efficiency > 96% |
| Energy Star Certified | Yes |
| UPS Topology | Double Conversion |
| INPUT | |
| Input Voltage | 200-240 VAC |
| Voltage Range | 120 V to 139 V, 0% to 25% load 140 V to 159 V, 0% to 50% load 160 V to 179 V, 0% to 75% load 180 V to 280 V, 0% to 100% load |
| Frequency Range | 40 Hz to 70 Hz (auto-sensing) |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Cold Start | Yes |
| INPUT CONT. | |
| Backfeed Protection | Yes |
| Plug Type | Hardwire with NEMA L6-30P Power Cord Option |
| Cord Length (ft) | 10 |
| Cord Length (m) | 3 |
| OUTPUT | |
| VA | 5,000 (5 kVA) › w/ Hardwire Terminal 5,000 (5 kVA) - 240VAC › w/ Power cord 5,000 (5 kVA) - 230VAC › w/ Power cord 5,000 (5 kVA) - 220VAC › w/ Power cord 4,850 (4.85 kVA) - 208VAC › w/ Power cord 4,500 (4.5 kVA) - 200VAC › w/ Power cord |
| Watts | 5,000 (5 kW) › w/ Hardwire Terminal 5,000 (5 kW) - 240VAC › w/ Power cord 5,000 (5 kW) - 230VAC › w/ Power cord 5,000 (5 kW) - 220VAC › w/ Power cord 4,850 (4.85 kW) - 208VAC › w/ Power cord 4,500 (4.5 kW) - 200VAC › w/ Power cord |
| OUTPUT CONT. | |
| Rated Power Factor | 1 |
| Waveform (Battery Mode) | Sine wave |
| Nominal Voltage (Battery Mode) | 200, 208, 220, 230, 240 V ±2% (configurable) |
| Output Frequency | 50/60 Hz ±0.25 Hz (auto-sensing/configurable) |
| ECO Mode Bypass Voltage Range | ±10%, ±15% (configurable) |
| Harmonic Distortion | THD <3% at linear load, <5% at non-linear load |
| Crest Factor | 3:1 |
| Outlets - Total | 4 |
| Outlets - Type | (2) NEMA L6-20R, (2) NEMA L6-30R |
| Overload Protection | Line Mode: 105% to 125% load for 1 min 126% to 150% load for 10 s Battery Mode: 105% to 130% load for 10 s 131% to 150% load for 2 s |
| Short Circuit Protection | UPS Output Cut off Immediately or Input Fuse / Circuit Breaker Protection |
| Bypass | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Transfer Time | 0 ms |
| BATTERY | |
| Runtime at Half Load | 7.9 min |
| Runtime at Full Load | 3.1 min |
| Battery Type | Sealed lead acid |
| Battery Size | 12 V/6 Ah |
| Battery Quantity | 12 |
| User Replaceable | Yes - Qualified Personnel Only |
| Replacement Battery | (1) RB1260X12 |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Equalization Technology | Yes |
| Typical Recharge Time | 4 h (0% to 90%) |
| Smart Battery Management (SBM) Mode | Yes |
| Extended Battery Module Option | BP144VL2U01 |
| SURGE PROTECTION & FILTERING | |
| Surge Protection | 2430 Joules, IEC 61000-4-5 Level 3 |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| MANAGEMENT & COMMUNICATION | |
| LCD Control Panel | Multi-Function Color TFT-LCD Readout that Supports: (15) Types of UPS status, (7) Types of Controls, (20) Types of Set Up, (12) Event Logs, (11) Types of About, (4) Types of Diagnostics |
| Rotatable LCD Control Panel Option | Yes |
| Removable LCD Control Panel Option | No |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) Port | Yes |
| Dry Contacts | No |
| Management Cable | USB Cable, Serial Cable |
| LED Indicators | Power On (White) |
| Audible Alarms | Battery Mode, Battery Low, Overload, UPS Fault |
| Software | PowerPanel® Business Edition |
| Expansion Slot | Yes - RMCARD205 pre-installed |
| PHYSICAL | |
| Form Factor | Rack / Tower convertible (rotatable LCD) |
| Enclosure Construction | Steel |
| Front Panel Color | Black |
| Rack Mounting Hardware | Yes |
| Rack Units | 2U |
| PHYSICAL DIMENSIONS | |
| Weight (lb) | 92.4 |
| Weight (kg) | 41.91 |
| Dimensions - (WxHxD) (in) | 17 x 3.4 x 28.3 |
| Dimensions - (WxHxD) (mm) | 432 x 86 x 719 |
| Rail Depth - Max. Mounting (in) | 36.02 |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Dimensions (WxHxD) (in) | 23.6 x 8.5 x 43.3 |
| Dimensions (WxHxD) (mm) | 599.44 x 215.9 x 1099.82 |
| Weight (lb) | 114.6 |
| Weight (kg) | 51.98 |
| ENVIRONMENTAL | |
| Operating Temperature | 32 °F to 104 °F (0 °C to 40 °C) |
| Operating Relative Humidity | 0% to 90% non-condensing |
| Operating Elevation | 0 ft to 10,000 ft (0 to 3,000 m) |
| Storage Temperature | -4 °F to 113 °F (-20 °C to 45 °C) |
| Storage Relative Humidity | 0% to 95% non-condensing |
| Storage Elevation | 0 ft to 50,000 ft (0 m to 15,000 m) |
| UPS Online Thermal Dissipation (100% load) | 1186 BTU/h |
| Audible noise at 1m from surface of unit | 43 dBA to 66 dBA (0% to 100% load) |
| CERTIFICATIONS | |
| Safety | UL 1778 5th Ed. CSA C22.2 NO.107.3-05 FCC Part 15 Class A |
| WARRANTY | |
| Product Warranty | 3 Years Limited |
| Extended 2-Year Warranty | Optional WEXT5YR-U20A |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| CEG Amount | $300,000 |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.