- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- CYBERPOWER - OL6KRTHD - 6KVA/6KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3 CYBERPOWER - OL6KRTHD - 6KVA/6KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3
CYBERPOWER - OL6KRTHD - 6KVA/6KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
6KVA/6KW, High Density, Online Double-Conversion, PF=1, 2U rack/tower, 200-240V Input Hardwire w/Power Cord Option, 200-240V Output, 2 NEMA L6-20R, 2 NEMA L6-30R, Color Matrix LCD, USB, Serial, EPO, RMCARD205 pre-installed, 3 year warranty.
The CyberPower Smart App Online OL6KRTHD high-density design offers more power in less space. In fact, it can be configured into 2U of rack space or as a tower, compared to 3U and 4U for similar competitive UPS models – giving you more room to grow. The OL6KRTHD features double-conversion topology for seamless power protection and a pre-installed RMCARD205. For monitoring, this UPS offers a new state-of-the-art, multi-function, color matrix LCD screen that is simple to set up and easy to use. The color-coded alerts provide clear status of the UPS and the screen orientation rotates automatically when placed into a tower configuration.
The OL6KRTHD ensures maximum efficiency and capacity output with a Power Factor rating (PF) of 1. The energy-saving GreenPower UPS™ ECO Mode enables up to 96% efficiency while reducing power consumption and thermal dissipation. The variable 7-speed fan provides automatic thermal management, based on power load, to reduce noise.
The optional BP144VL2U01 Extended Battery Module (EBM) expands runtime and up to ten EBMs can be connected in a daisy-chain to the UPS for more backup power. Plus, it’s all backed by a three-year warranty (including batteries) and a $300,000 Connected Equipment Guarantee.
Features:
- Double-Conversion Topology: Provides consistent, clean, and nearly perfect power, regardless of the condition of the incoming power. Never a need to switch to battery as DC power operates 100% of the time. Designed for high-end system components, corporate servers, lab equipment, and other sensitive electronic devices.
- Sine Wave Output: Keeps sensitive equipment with Active PFC working by preventing unnecessary shutdowns caused by gaps from simulated sine waves.
- Full Matrix LCD Control Panel: Auto-rotating, multi-function color LCD screen clearly shows status of UPS and power (green for normal, yellow for warning, and red for power failure and fault notices). LCD provides UPS status, controls, most recent event logs, and diagnostics.
- Toolless Front Panel: Tool-less front panel removal makes battery replacement easier.
- Hot-Swappable Batteries: Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
- Extended Battery Module (EBM): Extends runtime by adding up to 10 EBMs.
- Smart Battery Management (SBM): Improves and extends the functional life of a UPS battery and reduces e cessive heat during work cycles by using a three-cycle chargingprocess.
- Battery Equalization Technology: Battery Equalization is an advanced charging process that maintains the voltages of the batteries at the same level to increase battery life.
- Fast Charge Technology: Allows UPS batteries to return to full capacity more rapidly by utilizing a built-in charger. Restores charge from 0-90% within four hours regardless of the number of EBMs.
- PowerPanel Business Software: Provides tools for easy remote monitoring and managing of the UPS and automates shutdown of multiple devices when needed.
- RMCARD205: Enables remote management of up to 50 clients via a standard web browser, command line interface (CLI), or network management system (NMS) connection.
- Hanging Rack Mount Rail: Ensures easy installation and slides out safely with a safety catch.
- Tamper-Proof Input Circuit Breaker: Ensures power is turned off using a tool to eliminate the risk of accidental powering off when not desired during service or maintenance.
- EMI/RFI Filters: Prevents electromagnetic and radio frequency interference to ensure clean power for connected equipment.
- Energy Star Certified & GreenPower UPS ECO Mode: Improves UPS efficiency up to 96% reducing electrical and cooling costs.
- Upgradeable UPS Firmware: Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
- Multiple Language Options: The LCD Control Panel can be configured in English, Spanish, French, and German for ease of use.
- Critical & Non-Critical Load Banks: Maximizes the output of the UPS by scheduling non-critical loads to shut off allowing additional runtime for critical load outlets.
- Emergency Power Off (EPO): Allows the UPS to be shut off in the event of an emergency, when the EPO port is connected to an EPO switch.
- Generator Compatible: Ensures a stable sine wave output (free of harmonics and distortion) without switching to battery mode when running on generator input power.
- Converter Mode: Provides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.
- USB & Serial Connectivity: Enables full integration with built-in power management and auto shutdown features on Windows, Linux, and VMware systems through a HID-compliant USB port and Serial port.
- Audible Alarms: Identifies when the UPS is running on battery power, overloaded, or has a low battery.
- Rack/Tower Versatility: Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
- Three-Year Warranty: Gives you peace of mind knowing we will repair or replace a defective UPS system (including batteries) within three years of the purchase date. See warranty for details.
- Connected Equipment Guarantee: Affirms we will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| GENERAL | |
| Energy Saving | ECO Mode Efficiency >96% |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| UPS Topology | Online Double Conversion |
| INPUT | |
| Backfeed Protection | Yes |
| Circuit Breaker | 50A |
| Cold Start | Yes |
| Cord Length | 10 ft. (3.0 m) |
| Input Frequency Range | 40 Hz - 70 Hz |
| Input Plug Type | Hardwire Terminal (NEMA L6-30P power cord included) NEMA L6-30P |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Input Voltage Range | 120 VAC - 139 VAC for 0–25% Load 140 VAC - 159 VAC for 0-50% Load 160 VAC - 179 VAC for 0–75% Load 180 VAC - 280 VAC for 0–100% Load |
| Nominal Input Voltage | 200 - 240 VAC |
| OUTPUT | |
| Bypass | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Crest Factor | 3:1 |
| ECO Mode Voltage Regulation | +/-10%, +/-15% (configurable) |
| Harmonic Distortion | < 3% at Linear Load < 5% at Non-Linear Load |
| On Battery Frequency | 50/60 Hz +/- 0.25Hz (auto-sensing or configurable) |
| On Battery Voltage | 200/208/220/230/240 VAC +/- 2% (configurable) |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| Outlet Type | 2 x NEMA L6-20R 2 x NEMA L6-30R |
| Outlets - Total | 4 |
| Output Power Factor | 1 |
| Short Circuit Protection | UPS Output Cut off Immediately Input Fuse / Circuit Breaker Protection |
| Typical Transfer Time | 0 ms |
| VA | 6000 VA |
| VA by Input Type | 6,000 (6 kVA) →w/ Hardwire Terminal 5,400 (5.4 kVA) - 240VAC →w/ Power cord 5,400 (5.4 kVA) - 230VAC →w/ Power cord 5,100 (5.1 kVA) - 220VAC →w/ Power cord 4,850 (4.85 kVA) - 208VAC →w/ Power cord 4,500 (4.5 kVA) - 200VAC →w/ Power cord |
| OUTPUT - CONT. | |
| Watts | 6000 W |
| Watts by Input Type | 6,000 (6 kW) →w/ Hardwire Terminal 5,400 (5.4 kW) - 240VAC →w/ Power cord 5,400 (5.4 kW) - 230VAC →w/ Power cord 5,100 (5.1 kW) - 220VAC →w/ Power cord 4,850 (4.85 kW) - 208VAC →w/ Power cord 4,500 (4.5 kW) - 200VAC →w/ Power cord |
| BATTERY | |
| Battery Equalization Technology | Yes |
| Battery Quantity | 12 |
| Battery Size | 12 V / 5.7 Ah |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid Battery |
| Extended Battery Module | BP144VL2U01 |
| Field-serviceable Battery | Replaceable by qualified technician |
| Hot-Swappable | Yes |
| Replacement Battery Cartridge | 1 x RB1260X12 |
| Runtime at Full Load | 2.4 min. |
| Runtime at Half Load | 6.2 min. |
| Smart Battery Management (SBM) Mode | Yes |
| Typical Recharge Time | 4 Hours (0% to 90% charged) |
| SURGE PROTECTION & FILTERING | |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Surge Suppression | 2430 J |
| MANAGEMENT & COMMUNICATIONS | |
| Audible Alarms | Battery Mode / Low Battery Overload / UPS Fault |
| Dry Contacts | No |
| Emergency Power Off (EPO) Port | Yes |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| LCD | Multifunction LCD |
| LED Indicators | Power On (White) |
| Management Cable | USB Cable |
| Removable LCD Control Panel Option | No |
| Rotatable LCD Control Panel Option | Yes |
| Serial Port | 1 Serial |
SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes - RMCARD205 pre-installed |
| Software (Free Download) | PowerPanel® Business |
| PHYSICAL | |
| Chassis Color | Unpainted |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Front Panel Color | Black |
| Material of Construction | Metal |
| Mounting Hardware | Yes |
| Rack Height | 2U |
| DIMENSIONS | |
Dimensions - Width/Height/Depth (cm) | 43.18 x 8.64 x 71.88 cm |
Dimensions - Width/Height/Depth (mm) | 432 x 86 x 719 mm |
Dimensions - Width/Height/Depth (in.) | 17 x 3.4 x 28.3 in |
| Weight (kg) | 41.91 kg |
| Weight (lbs.) | 92.4 lbs. |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (cm) | 59.94 x 33.53 x 109.98 cm |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (mm) | 599.44 x 335.28 x 1099.82 mm |
Shipping Dimensions - Width/Height/Depth (in.) | 23.6 x 13.2 x 43.3 in |
| Shipping Weight (kg) | 52.12 kg |
| Shipping Weight (lbs.) | 114.9 lbs. |
| ENVIRONMENTAL | |
| Audible noise at 1m from surface of unit | 43 dBA to 66 dBA (0% to 100% load) |
| Online Thermal Dissipation | 1613 BTU/hr |
| Operating Elevation | 0 - 10,000 ft (0 - 3,048 m) |
| Operating Relative Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| Operating Temperature | 32 - 104 °F (0 - 40 °C) |
| Storage Elevation | 0 - 50,000 ft (0 - 15,239 m) |
| Storage Relative Humidity | 0 - 95 % (non-condensing) |
| Storage Temperature | -4 - 113 °F (-20 - 45 °C) |
| CERTIFICATIONS | |
| Environmental | RoHS Compliant |
| Safety | UL1778 5th Ed. CSA C22.2 No.107.3-05 FCC Part 15 Class A |
| WARRANTY | |
| CEG Amount | $300,000 |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| Extended Warranty Option | WEXT5YR-U20A |
| Product Warranty | 3-Year Limited |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.