- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Cyber Power - BRG1500AVRLCD - UPS SYSTEMS Intelligent LCD, 1500VA/900W, Simulated Sine Wave, NEMA 5-15P, 6 ft cord Cyber Power - BRG1500AVRLCD - UPS SYSTEMS Intelligent LCD, 1500VA/900W, Simulated Sine Wave, NEMA 5-15P, 6 ft cord
Cyber Power - BRG1500AVRLCD - UPS SYSTEMS Intelligent LCD, 1500VA/900W, Simulated Sine Wave, NEMA 5-15P, 6 ft cord
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
A mini-tower UPS with line interactive topology, the CyberPower Intelligent LCD Series BRG1500AVRLCD provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for desktop computers, workstations, networking devices, and home entertainment systems.
The BRG1500AVRLCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. Two USB charge ports power portable devices such as mobile phones and tablets, even during a utility power failure.
The BRG1500AVRLCD comes with a five-year warranty (including coverage of batteries) and a $500,000 Connected Equipment Guarantee.
Features:
-
Battery Backup
Supplies power long enough for equipment to properly shut down when utility power fails. Helps prevent loss of data and minimizes the component stress caused by a hard shutdown. -
Surge Protection
Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage. -
Automatic Voltage Regulation (AVR)
AVR increases the AC power and maintains a safe voltage level without switching to battery mode and conserving battery life. -
Multifunction LCD
Displays immediate, detailed information on the UPS battery and power conditions, alerting users to potential problems before they can affect critical equipment and cause downtime. -
USB Charge Ports
Rapidly charge and power USB devices. -
Data Line Protection
Prevents power surges that travel through coaxial and Ethernet lines from causing damage to electronics. -
Widely Spaced Outlet(s)
The widely-spaced outlet allows you to conveniently add transformer-sized plugs without blocking other outlets. -
Line Interactive Topology
Exists when a line interactive UPS has an autotransformer that regulates low voltages (e.g., brownouts) and over voltages (e.g., spikes) without having to switch to battery. -
Simulated Sine Wave Output
Provides a manufactured waveform output to supply cost-effective battery backup power for equipment that does not require sine wave output. -
ENERGY STAR
This model is an ENERGY STAR® certified Uninterruptible Power Supply (UPS) system. ENERGY STAR is the trusted, government-backed symbol for energy-efficient products and practices that help save money and protect the environment. -
GreenPower UPS™ Bypass Design
A patented design that allows utility power to bypass the UPS transformer, when AC power is stable, which reduces energy consumption, noise, and heat buildup. -
Ultra Quiet Design
Minimizes noise during operation for a quieter work environment. -
PowerPanel® Personal Software
Provides a user-friendly dashboard interface for controlling and monitoring the UPS. Free software download available. -
Five-Year Warranty
CyberPower will repair or replace a defective UPS system (including batteries) within five years of the purchase date*. See warranty for details. *Units purchased prior to April 1st, 2016 have a 3 year warranty. Units purchased on or after April 1st, 2016 have a 5 year warranty. -
Connected Equipment Guarantee
CyberPower will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| GENERAL | |
| UPS Topology | Line Interactive |
| Energy Star Certified | Yes |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| INPUT | |
| Input Frequency Range | 57 - 63 Hz |
| Plug Style | Right Angle - 45° Offset |
| OUTPUT | |
| Overload Protection | Internal Circuitry Limiting, Circuit Breaker Protected |
| Watts | 900 W |
| On Battery Frequency | 60 Hz ± 1% |
| Typical Transfer Time | 4 ms |
| OUTPUT CONT. | |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 6 |
| Outlets - Surge-Only Protected | 6 |
| Automatic Voltage Regulation | Single Boost, Single Buck |
| Output Power Factor | 0.6 |
| On Battery Voltage | 120 VAC ± 5% |
| VA | 1500 VA |
| On Battery Voltage | 120 VAC ± 5% |
| On Battery Waveform | Simulated Sine Wave |
| Outlets - Total | 12 |
| BATTERY | |
| Runtime at Half Load | 12 min |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid Battery |
| BATTERY CONT. | |
| Battery Quantity | 2 |
| Replacement Battery Cartridge | RB1290X2 |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Runtime at Full Load | 2 min |
| Battery Size | 12 V / 9 Ah |
| Replacement Battery Cartridge Quantity | 1 |
| Hot Swappable | No |
| User Replaceable Battery | Yes |
| SURGE PROTECTION & FILTERING | |
| Network Protection RJ45 | 1-in / 1-out (10/100/1000) |
| Surge Suppression | 1500 |
| MANAGEMENT & COMMUNICATIONS | |
| Software (Free Download) | PowerPanel® Personal |
| Serial Port | 1 Serial |
| Audible Alarms | Battery Mode, Low Battery, Overload, Fault |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Management Cable | Yes |
| LED Indicators | Power On, Wiring Fault |
| PHYSICAL | |
| Dimensions - WxHxD (in) | 3.9 x 11.0 x 14.0 in |
| Weight (lb) | 25 |
| Form Factor | Mini-Tower |
| ENVIRONMENTAL | |
| Storage Elevation | 0 - 50000 ft (0 - 15239 m) |
| Operating Temperature | 32 - 104 °F (0 - 40 °C) |
| Storage Temperature | 5 - 113 °F (-15 - 45 °C) |
| Operating Elevation | 0 - 10000 ft (0 - 3048 m) |
| Operating Relative Humidity | 0 - 90 % (non-condensing) |
| CERTIFICATIONS | |
| Environmental | RoHS Compliant |
| Safety | UL1778 |
| WARRANTY | |
| CEG Amount | $500000 |
| Product Warranty | *5 Years Limited Warranty |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.