- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DW-BJAiT80TR - Blackjack Ai Full-size Tower Video Analytics Server, Intel i7, 32GB RAM, Windows OS, 60TB Digital Watchdog - DW-BJAiT80TR - Blackjack Ai Full-size Tower Video Analytics Server, Intel i7, 32GB RAM, Windows OS, 60TB
Digital Watchdog - DW-BJAiT80TR - Blackjack Ai Full-size Tower Video Analytics Server, Intel i7, 32GB RAM, Windows OS, 60TB
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
Blackjack AI Full tower RAID 5, Windows OS on SSD, 4 DW Spectrum recording licenses and 4 IVA Ai Server licenses pre-installed, 64 analytic streams, 600Mbps throughput, Intel i7, 32GB RAM, 80TB storage, 5 Year Limited Warranty
Server-Side Analytics for Non-Analytic Cameras
Bring classified object detection (bicycles, cars, counters, forklifts, motorcycles, persons, trucks, unclassified and vans) to your existing non-analytic cameras.
All-in-One Device
Achieve lower deployment cost with a single device that performs as an NVR and an analytics server.
Ai Analytics and deep learning
DW Ai solutions include all the Intelligent Video Analytics and advanced Video Content Analysis detection capabilities of the Ai engine. In addition, Ai servers empower users with deep learning objects and people tracking and color filters.
Deep Learning
DW’s Ai intelligent algorithms offer deep learning with better object detection and identification of environmental elements. The result is a substantial reduction in false alarms for control room operators and security personnel. Allowing only valid events to filter through increases efficiency and productivity, and reduces unnecessary costs.
Easy setup (no manual analytics calibration)
DW’s Ai allows operators to choose what to detect and where; with a user-friendly and straightforward UI, users can set up multiple scenarios specific to their monitoring needs without complex calibration.
Reduce false alarms
DW’s Ai accurately categorizes moving objects and people, distinguishing them from environmental items such as spiders, shaking shadows and moving lights. The result is a reduction in false alarm rates, saving storage and enabling more efficient monitoring.
Designed and commissioned in the U.S.A
All DW recorders, workstations and NAS devices are designed, assembled and inspected in our California facility. Each product undergoes multiple levels of quality control to guarantee the highest quality and performance.
Features:
- Hosting Intelligent DW Ai software deep learning and color filter
- Server-side analytics for non-analytic cameras
- Analytics by Deep Learning engine
- A single device for NVR and Analytics server for lower deployment cost
- Record and manage single- and multi-sensor IP cameras of any resolution up to 320Mbps throughput
- Up to 64 secondary streams
- Supports all ONVIF conformant IP cameras
- 80-120TB raw internal storage
- Hot Swappable HDDs
- RAID5
- Hosting DW Spectrum for setup, configuration, monitoring and recording
- One-time recording license charge, fully transferable between cameras and encoders
- One (1) 4-channel license included (DW-SPECTRUMLSC004)
- One (1) 4-channel DW Ai Server license included (DW-AiSLSC004)
- No annual maintenance fees
- Dual stream recording
- USB mouse and keyboard included
- Designed, assembled and tested in the U.S.A.
- NDAA/TAA compliant
- 5 Years limited warranty
| Specifications | |
| Hardware | |
| CPU | Intel Core i7 processor |
| Local Video Outputs | 1x mini Display Port For initial configuration and server management |
| Memory | 32GB |
| Server's Operating System | Windows 11 IoT LTSC |
| Video Card | NVIDIA RTX A2000 12GB |
| Video Compression | H.264 H.265 |
| OS on SSD | 480GB SSD |
| Max throughput (Mbps) | 320Mbps |
| Storage | |
| Raw internal storage options | 080TB 100TB 120TB |
| RAID Options | RAID5 |
| Max HDD Bay | 6 x SATA HDD |
| Maximum Storage | 80TB (60TB, RAID5) (DW-BJAiT80TR) 100TB (80TB, RAID5) (DW-BJAiT100TR) 120TB (100TB, RAID5) (DW-BJAiT120TR) |
| VMS features | |
| Max # of analytic streams (secondary) | Up to 64 |
| Performance features | A single device for NVR and Analytics server for lower deployment cost Deep learning classifiers and logical rules engine Server-side analytics for non-analytic cameras |
| Playback Functions | Calendar Event search Smart motion search Thumbnail search Timeline |
| PTZ control | ONVIF |
| Recording Modes | Continuous Motion + low res always Motion + Object Motion + Object + Low res Motion detection Object + Low res Object only |
| System Operation | Graphical user interface (GUI) Remote via DW Spectrum USB mouse (included) |
| Network | |
| Ethernet Ports | 2x 1G Ethernet (RJ45) |
| Pre-loaded VMS software | DW Spectrum® |
| Remote Client | Cross-platform - Windows, Linux Ubuntu and Mac DW Mobile Plus DW Spectrum Mobile App |
| Electrical | |
| Power Consumption | 500W A UPS is recommended |
| General | |
| Accessories | Keyboard Mouse |
| Ai Configuration Tool supported OS | Cross-platform - Windows and Linux Ubuntu |
| Included DW Ai Server Licenses | 4 channel (DW-DWAiSLSC004) |
| Included IP licenses | 4 (DW-SPECTRUMLSC004) |
| Operating Temperature and Humidity | 41 ~ 104 °F (5~40 °C) |
| Preloaded Analytic software | DW Ai Server |
| Recorder Dimensions (H X W X D) | 8.6” x 19.12” x 16.83” (218.6 x 485.8 x 427.5 mm) |
| Recording Licenses (Optional. Sold Separately) | Custom-ordered licenses are available by request. DW-SPCP04LSC004 - Four (4) DW Spectrum® Analog Encoder Licenses DW-SPCP16LSC016 - Sixteen (16) DW Spectrum® Analog Encoder Licenses DW-SPECTRUMLSC001 - Single DW Spectrum® Recording License DW-SPECTRUMLSC004 - Four (4) DW Spectrum® Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC010 - Ten (10) DW Spectrum® Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC020 - Twenty (20) DW Spectrum® Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC050 - Fifty (50) DW Spectrum® Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC100 - One hundred (100) DW Spectrum® Recording Licenses DW-SPIOLSC001 - Single DW Spectrum® I/O Module License DW-SPVWALL1X2 - Single DW Spectrum® Video Wall License Lifetime upgrades are included with no annual renewal fees. |
| USB interface | Yes |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Weight (barebone, HDD not included) | 19.7 lbs (8.93 kg) |
| Certification | CE FCC NDAA ONVIF Conformant TAA Compliance |
| Form Factor | Full-size Tower |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.