- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
No result found for your search.
No result found for your search.
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
Need help? Contact us
sales@cctvbestbuys.com
Your cart is empty
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DW-BJP1U60T - Blackjack P-RACK NVRs Powered by DW Spectrum IPVMS, 60 Terabyte, 4 camera Licenses pre-installed, 360 Mbps of Recording Throughput. Standard Features Include Intel i5 Processor and 16GB Memory, Windows 10 Digital Watchdog - DW-BJP1U60T - Blackjack P-RACK NVRs Powered by DW Spectrum IPVMS, 60 Terabyte, 4 camera Licenses pre-installed, 360 Mbps of Recording Throughput. Standard Features Include Intel i5 Processor and 16GB Memory, Windows 10
33% $5,863.26
Digital Watchdog
Digital Watchdog - DW-BJP1U60T - Blackjack P-RACK NVRs Powered by DW Spectrum IPVMS, 60 Terabyte, 4 camera Licenses pre-installed, 360 Mbps of Recording Throughput. Standard Features Include Intel i5 Processor and 16GB Memory, Windows 10
Product SKU: DW-BJP1U60T
Available:
Only 1000 items in stock
1000 items in stock
In stock
Pre-order
Out of stock
$12,177.54
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
Blackjack P-RACK NVRs powered by DW Spectrum IPVMS, 10 terabyte, 4 camera licenses pre-installed, Manage up to 64 2.1MP 1080p IP cameras at up to 30fps, 360 Mbps throughput. Standard features include Intel i5 Processor and 16GB Memory, Windows 10 OS on an SSD HDD, scheduled auto reboot for hardware performance, cross platform connectivity for Windows and Mac client software, 2x NIC cards, VGA, DVI and true HD output, OnVIF conformant, Keyboard and mouse included, 5 Year Limited Warranty
Max throughput and IP camera support
This Blackjack server can record and manage single-sensor and multi-sensor IP cameras of any resolution up to of 360Mbps throughput.
DW Spectrum IPVMS
DW Spectrum IPVMS is an endlessly customizable IP Video Management platform that gives users the ability to create tailored network video solutions for any type of project, from the office or on in the field.
Dual network cards
Optimize network bandwidth by utilizing dual network ports, to build a separate network for the surveillance system and keep that traffic off the main network, reserved for the NVR’s communication.
Designed and commissioned in the U.S.A
All DW recorders, workstations and NAS devices are designed, assembled and inspected in our California facility. Each product undergoes multiple levels of quality control to guarantee the highest quality and performance.
Features:
- Supports All ONVIF conformant IP cameras
- Storage options 10-30TB internal storage
- Record and manage single- and multi-sensor IP cameras of any resolution up to 64 2.1MP cameras at 30fps and a maximum of 360Mbps throughput
- True HD, VGA and DVI local monitoring outputs ports
- Dual network ports
- Windows 10 IoT or Linux Ubuntu 16.04 OS on separate SSD
- USB interface
- Hosting DW Spectrum IPVMS for setup, configuration, monitoring and recording
- One-time recording license charge, fully transferable between cameras and encoders
- One (1) DW Spectrum IPVMS 4-channel licenses included (DW-SPECTRUMLSC004)
- No annual maintenance fees
- Simple enterprise scalability
- Auto device discovery
- Dual stream recording
- Rail kit Included
- USB mouse and keyboard included
- Designed, assembled and tested in the U.S.A.
- NDAA/TAA compliant
- 5 years limited warranty
| VIDEO | |
|---|---|
| CPU | * Available at initial order only, Intel i5 processor, Option: DW-CPUI7 - upgrade processor to i7* |
| Display Modes | Unlimited, Customizable, Sequence |
| Display Speed | Up to 30fps per channel |
| Local Video Outputs | For initial configuration and server management, DVI, True HD, 1 display output at a time |
| Memory | 16GB |
| Video Card | * Available at initial order only, GeForce 210 512MB, Option: DW-RV4H - 4 head HD video card* |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| Video Operating System | Linux Ubuntu Desktop 20.04.5 LTS OS (DW-BJP1U20T-LX, DW-BJP1U40T-LX, DW-BJP1U60T-LX), Windows 10 IoT Enterprise LTSC (DW-BJP1U20T, DW-BJP1U40T, DW-BJP1U60T) |
| OS on SSD | 150GB SSD |
| Max throughput (Mbps) | 360Mbps |
| STORAGE | |
| Raw internal storage options | |
| RAID Options | No RAID |
| Max HDD Bay | 3 x SATA HDD |
| Maximum Storage | 20TB (DW-BJP1U20T, DW-BJP1U20T-LX), 40TB (DW-BJP1U40T, DW-BJP1U40T-LX), 60TB (DW-BJP1U60T, DW-BJP1U60T-LX) |
| PERFORMANCE | |
| Playback Functions | Calendar, Event search, Smart motion search, Thumbnail search, Timeline |
| PTZ control | ONVIF |
| Recording Modes | Continuous, Motion + low res always, Motion + Object, Motion + Object + Low res, Motion detection, Object + Low res, Object only |
| System Operation | Graphical user interface (GUI), Remote via DW Spectrum IPVMS, USB mouse (included) |
| NETWORK | |
| Backup | Network backup via DW Spectrum IPVMS |
| Ethernet Ports | 2x 1G Ethernet (RJ45) |
| Pre-loaded VMS software | DW Spectrum IPVMS |
| Network Remote Software | Cross-platform - Windows, Linux Ubuntu and Mac, DW Mobile Plus, DW Spectrum Mobile App |
| ELECTRICAL | |
| Power Consumption | 300W, A UPS is recommended |
| GENERAL | |
| Accessories | Keyboard, Mouse |
| Included IP licenses | 4 |
| Operating Temperature and Humidity | 20 ~ 90% RH, 41 ~ 104 °F (5~40 °C) |
| Rail kit | Included |
| Recorder Dimensions (H X W X D) | 1.75” x 17.1875" x 20.065” (44.45 x 437 x 510mm) |
| Recording Licenses (Optional. Sold Separately) | Custom-ordered licenses are available by request. DW-SPCP04LSC004 - Four (4) DW Spectrum Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPCP16LSC016 - Sixteen (16) DW Spectrum Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPECTRUMLSC001 - Single DW Spectrum IPVMS Recording License DW-SPECTRUMLSC004 - Four (4) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC010 - Ten (10) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC020 - Twenty (20) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC050 - Fifty (50) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC100 - One hundred (100) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPIOLSC001 - Single DW Spectrum I/O Module IPVMS License DW-SPVWALL1X2 - Single DW Spectrum Video Wall IPVMS License Lifetime upgrades are included with no annual renewal fees. |
| USB interface | Yes |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Weight (barebone, HDD not included) | 34.05 lbs (15.44 kg) |
| Certification | ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Form Factor | Rack mount |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.



