- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DW-BJRR2U240T6 - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Windows 10 Pro on mirrored SSD's, 800W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 200TB u Digital Watchdog - DW-BJRR2U240T6 - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Windows 10 Pro on mirrored SSD's, 800W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 200TB u
Digital Watchdog - DW-BJRR2U240T6 - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Windows 10 Pro on mirrored SSD's, 800W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 200TB u
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
This Blackjack Rack server is the ultimate solution for recording multiple IP cameras of any resolution at up to 600Mbps throughput. The server is NDAA/TAA compliant, UL-listed and includes Windows 10, Windows Server or Linux Ubuntu OS on a separate 480GB NVMe SSD. The 2U rackmountable hardware features an Intel Xeon processor, 16GB memory, dual network cards, dual power supply, mini DisplayPort outputs and removable hot-swappable drives. The Blackjack Rack server comes preloaded with DW Spectrum IPVMS and eight recording licenses, up to 240TB raw internal storage with RAID5 and is ONVIF conformant The server comes complete with a 5-year, on-site, Next Business Day**, Keep Your Hard Drive warranty to ensure peace of mind.
Max throughput and IP camera support
This Blackjack server can record and manage single-sensor and multi-sensor IP cameras of any resolution up to of 600Mbps throughput.
Next business day onsite hardware repair after remote diagnosis
If an issue occurs with your product that cannot be resolved by phone, DW will dispatch a certified technician to attempt repair of your machine at your place of business, usually the next business day.
Keep your drive after replacement to ensure data security
Our Keep Your Drive Warranty delivers users replacement hard drives, without the need to return the defective drives. Users can keep their drives and protect their data and their customer’s privacy.
DW Spectrum IPVMS
DW Spectrum IPVMS is an endlessly customizable IP Video Management platform that gives users the ability to create tailored network video solutions for any type of project, from the office or on in the field.
Designed and commissioned in the U.S.A
All DW recorders, workstations and NAS devices are designed, assembled and inspected in our California facility. Each product undergoes multiple levels of quality control to guarantee the highest quality and performance.
Dual network cards
Optimize network bandwidth by utilizing dual network ports, to build a separate network for the surveillance system and keep that traffic off the main network, reserved for the NVR’s communication.
Features:
- Supports all ONVIF conformant IP cameras
- Storage options 80-240TB raw internal storage
- Record and manage single- and multi-sensor IP cameras of any resolution
- up to 600Mbps throughput
- Hot Swappable HDDs
- OS RAID 1, Data RAID5, RAID6 options
- Redundant power supply
- Dedicated GPU for client application for easy configuration
- Intel Xeon processor
- 2x 1G, 4 x 1G Ethernet ports
- Windows 10, Ubuntu Linux, Windows Server OS on
- 480GB NVMe SSD, RAID1
- Hosting DW Spectrum for setup, configuration, monitoring and recording
- One-time recording license charge, fully transferable between cameras and encoders
- Two (2) 4-channel licenses included for a total of 8 recording channels (DW-SPECTRUMLSC004)
- No annual maintenance fees
- Simple enterprise scalability and auto device discovery
- Dual stream recording
- Rail kit included
- USB mouse and keyboard included
- Designed, assembled and tested in the U.S.A.
- UL Listed
- NDAA/TAA compliant
- 5 year warranty, next business day on-site hardware service*, keep your hard drive - *after remote diagnosis
| Specifications | |
| VIDEO | |
| CPU | Intel® Xeon® Silver processor |
| Display Modes | Unlimited, Customizable, Sequence |
| Display Speed | Up to 30fps per channel |
| Local Video Outputs | 1x mini Display Port, For initial system configuration, Mini Display Port to true HD adapter (included) |
| Memory | 16GB |
| Video Card | Nvidia Quadro |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| Video Operating System | Linux® Ubuntu Desktop 20.04.3 LTS for IoT OS, Windows Server® 2022 Standard (DW-BJRR2U100TS, DW-BJRR2U120TS, DW-BJRR2U140TS, DW-BJRR2U180TS, DW-BJRR2U200TS, DW-BJRR2U220TS, DW-BJRR2U240TS, DW-BJRR2U80TS6, DW-BJRR2U100TS6, DW-BJRR2U120TS6, DW-BJRR2U140TS6, DW-BJRR2U160TS6, DW-BJRR2U180TS6, DW-BJRR2U200TS6, DW-BJRR2U220TS6, DW-BJRR2U240TS6), Linux® Ubuntu Desktop 20.04.5 LTS OS (DW-BJRR2U100TLX, DW-BJRR2U120TLX, DW-BJRR2U180TLX, DW-BJRR2U200TLX, DW-BJRR2U240TLX, DW-BJRR2U80TLX6, DW-BJRR2U100TLX6, DW-BJRR2U120TLX6, DW-BJRR2U140TLX6, DW-BJRR2U160TLX6, DW-BJRR2U180TLX6, DW-BJRR2U200TLX6, DW-BJRR2U220TLX6, DW-BJRR2U240TLX6), Windows Server® 2019 Standard, Windows® 10 IoT Enterprise LTSC (DW-BJRR2U100T, DW-BJRR2U120T, DW-BJRR2U140T, DW-BJRR2U180T, DW-BJRR2U200T, DW-BJRR2U220T, DW-BJRR2U240T, DW-BJRR2U80T6, DW-BJRR2U100T6, DW-BJRR2U120T6, DW-BJRR2U140T6, DW-BJRR2U160T6, DW-BJRR2U180T6, DW-BJRR2U200T6, DW-BJRR2U220T6, DW-BJRR2U240T6) |
| OS on SSD | 2 x 480GB NVMe SSD (RAID1) |
| Max throughput (Mbps) | 600Mbps |
| STORAGE | |
| Raw internal storage options | 80TB, 100TB, 120TB, 140TB, 160TB, 180TB, 200TB, 220TB, 240TB |
| RAID Options | OS RAID1, RAID5 (DW-BJRR2U100TS, DW-BJRR2U120TS, DW-BJRR2U140TS, DW-BJRR2U180TS, DW-BJRR2U200TS, DW-BJRR2U220TS, DW-BJRR2U240TS, DW-BJRR2U100T, DW-BJRR2U120T, DW-BJRR2U140T, DW-BJRR2U180T, DW-BJRR2U200T, DW-BJRR2U220T, DW-BJRR2U240T, DW-BJRR2U100TLX, DW-BJRR2U120TLX, DW-BJRR2U180TLX, DW-BJRR2U200TLX, DW-BJRR2U240TLX), RAID6 (DW-BJRR2U80TS6, DW-BJRR2U100TS6, DW-BJRR2U120TS6, DW-BJRR2U140TS6, DW-BJRR2U160TS6, DW-BJRR2U180TS6, DW-BJRR2U200TS6, DW-BJRR2U220TS6, DW-BJRR2U240TS6, DW-BJRR2U80T6, DW-BJRR2U100T6, DW-BJRR2U120T6, DW-BJRR2U140T6, DW-BJRR2U160T6, DW-BJRR2U180T6, DW-BJRR2U200T6, DW-BJRR2U220T6, DW-BJRR2U240T6, DW-BJRR2U80TLX6, DW-BJRR2U100TLX6, DW-BJRR2U120TLX6, DW-BJRR2U140TLX6, DW-BJRR2U160TLX6, DW-BJRR2U180TLX6, DW-BJRR2U200TLX6, DW-BJRR2U220TLX6, DW-BJRR2U240TLX6) |
| Maximum Storage | 100TB (60TB, RAID6) (DW-BJRR2U100TS6, DW-BJRR2U100T6, DW-BJRR2U100TLX6), 100TB (80TB, RAID5) (DW-BJRR2U100TS, DW-BJRR2U100T, DW-BJRR2U100TLX), 120TB (100TB, RAID5) (DW-BJRR2U120TS, DW-BJRR2U120T, DW-BJRR2U120TLX), 120TB (80TB, RAID6) (DW-BJRR2U120TS6, DW-BJRR2U120T6, DW-BJRR2U120TLX6), 140TB (100TB, RAID6) (DW-BJRR2U140TS6, DW-BJRR2U140T6, DW-BJRR2U140TLX6), 140TB (120TB, RAID5) (DW-BJRR2U140TS, DW-BJRR2U140T, DW-BJRR2U140TLX), 160TB (120TB, RAID6) (DW-BJRR2U160TS6, DW-BJRR2U160T6, DW-BJRR2U160TLX6), 180TB (140TB, RAID6) (DW-BJRR2U180TS6, DW-BJRR2U180T6, DW-BJRR2U180TLX6), 180TB (160TB, RAID5) (DW-BJRR2U180TS, DW-BJRR2U180T, DW-BJRR2U180TLX), 200TB (160TB, RAID6) (DW-BJRR2U200TS6, DW-BJRR2U200T6, DW-BJRR2U200TLX6), 200TB (180TB, RAID5) (DW-BJRR2U200TS, DW-BJRR2U200T, DW-BJRR2U200TLX), 220TB (180TB, RAID6) (DW-BJRR2U220TS6, DW-BJRR2U220T6, DW-BJRR2U220TLX6), 220TB (200TB, RAID5) (DW-BJRR2U220TS, DW-BJRR2U220T, DW-BJRR2U220TLX), 240TB (200TB, RAID6) (DW-BJRR2U240TS6, DW-BJRR2U240T6, DW-BJRR2U240TLX6), 240TB (220TB, RAID5) (DW-BJRR2U240TS, DW-BJRR2U240T, DW-BJRR2U240TLX), 80TB (40TB, RAID6) (DW-BJRR2U80TS6, DW-BJRR2U80T6, DW-BJRR2U80TLX6), 240TB |
| PERFORMANCE | |
| Playback Functions | Calendar, Event search, Smart motion search, Thumbnail search, Timeline |
| PTZ control | ONVIF |
| Recording Modes | Continuous, Motion + low res always, Motion + Object, Motion + Object + Low res, Motion detection, Object + Low res, Object only |
| System Operation | Graphical user interface (GUI), Remote via DW Spectrum IPVMS, USB mouse (included) |
| NETWORK | |
| Backup | Network backup via DW Spectrum IPVMS |
| Ethernet Ports | 4 x 1G Ethernet on Expansion board, 2x 1G Ethernet (RJ45) |
| Pre-loaded VMS software | DW Spectrum® IPVMS |
| Network Remote Software | Cross-platform - Windows®, Linux Ubuntu® and Mac®, DW Mobile Plus, DW Spectrum Mobile App |
| ELECTRICAL | |
| Power Consumption | 800W dual power supply, A UPS is recommended, Redundant power supply |
| GENERAL | |
| Accessories | Keyboard, Mouse |
| Included IP licenses | 8 |
| Operating Temperature and Humidity | 20 ~ 90% RH, 41 ~ 104 °F (5~40 °C) |
| Rail kit | Included |
| Recorder Dimensions (H X W X D) | 3.41” x 18.97” x 28.4” (86.8 x 482 x 721.62mm) |
| Recording Licenses (Optional. Sold Separately) | Custom-ordered licenses are available by request. DW-SPCP04LSC004 - Four (4) DW Spectrum® Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPCP16LSC016 - Sixteen (16) DW Spectrum® Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPECTRUMLSC001 - Single DW Spectrum® IPVMS Recording License DW-SPECTRUMLSC004 - Four (4) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC010 - Ten (10) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC020 - Twenty (20) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC050 - Fifty (50) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC100 - One hundred (100) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPIOLSC001 - Single DW Spectrum® I/O Module IPVMS License DW-SPVWALL1X2 - Single DW Spectrum® Video Wall IPVMS License Lifetime upgrades are included with no annual renewal fees. |
| USB interface | Yes |
| Warranty | 5 Year Warranty, keep your hard drive, Next business day on-site hardware service (after remote diagnosis) |
| Weight (barebone, HDD not included) | 66 lbs (29.93 kg) |
| Form Factor | Rack mount |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.