- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DW-BJRR2X280TLX - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Linux on mirrored SSD's, 1000W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 260TB usable R Digital Watchdog - DW-BJRR2X280TLX - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Linux on mirrored SSD's, 1000W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 260TB usable R
Digital Watchdog - DW-BJRR2X280TLX - Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Linux on mirrored SSD's, 1000W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 260TB usable R
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
Blackjack Rack NVR Server (Powered by DW Spectrum IPVMS), includes 8 camera licenses pre-installed, 600 Mbps of recording throughput, Linux on mirrored SSD's, 1000W Dual Power Supply, 2U rack-mount, 260TB usable Raid storage, Raid 5, Dual Intel Xeon Silver Processor, 32GB of memory, 3x Mini DisplayPort outputs, Mini Display Port to true HD adapter (included), 1 display output at a time, 2x 10GB SFP+ Fiber, 2x 1G Ethernet (RJ45), iDRAC9 Enterprise, Graphic System Health Monitor, True Enterprise Scalability, Automatic Camera Detection, Local Client Display, Fully, Customizable Layouts, Easy Drag and Drop Camera Management and Recording, E-Mapping, Advanced Motion Masking and Sensitivity Settings, Keyboard, Mouse and Rail kit are included, NDAA, TAA, UL, 5 Year Onsite Next Business Day Keep Your Hard Drive Warranty.
This dual processor Blackjack Rack server is the ultimate solution for recording multiple IP cameras of any resolution at up to 600Mbps throughput. The server is NDAA/TAA compliant, UL listed and includes Windows 10 IoT, Windows Server 2019, or Linux Ubuntu OS on a separate mirrored 240GB SSD. The 2U rack-mountable hardware features dual Intel Xeon processors, 32GB memory, up to eight (8) 1GB and 10GB network cards and a dual power supply. The Blackjack Rack server comes preloaded with DW Spectrum IPVMS and eight recording licenses, up to 360TB of raw internal storage with RAID5 and RAID6 options and removable hotswappable drives. The server comes complete with a 5-year, on-site, Next Business Day**, Keep Your Hard Drive warranty to ensure peace of mind.
Features:
- Supports all ONVIF conformant IP cameras
- Storage options 260-360TB raw internal storage
- Record and manage single- and multi-sensor IP cameras of any resolution up to 600Mbps throughput
- Hot Swappable HDDs
- OS RAID 1, Data RAID5, 6 options
- Redundant power supply
- 6x 1GB Base-T Ethernet Ports, 2x 10G SFP+ Fiber
- Windows 10 IoT, Ubuntu Linux, Windows Server 2019 OS options on separate SSD
- Dedicated RAID controller
- Hosting DW Spectrum for setup, configuration, monitoring and recording
- One-time recording license charge, fully transferable between cameras and encoders
- Two (2) 4-channel licenses included for a total of 8 recording channels (DW-SPECTRUMLSC004).
- No annual maintenance fees
- Dual stream recording
- Rail kit included
- USB mouse and keyboard included
- Designed, assembled and tested in the U.S.A
- UL Listed
- NDAA/TAA compliant
- 5 year warranty, next business day on-site hardware service**, keep your hard drive
| Specifications | |
| VIDEO | |
| CPU | Dual Intel® Xeon® Silver processor |
| Display Modes | Unlimited, Customizable, Sequence |
| Display Speed | Up to 30fps per channel |
| Local Video Output Resolution | HD 1080p |
| Local Video Outputs | 3x Mini DisplayPort outputs, Mini Display Port to true HD adapter (included), 1 display output at a time |
| Memory | 32GB |
| Video Card | NVIDIA T400 2GB |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| Video Operating System | Windows Server® 2022 Standard (DW-BJRR2X260TS, DW-BJRR2X260TS6, DW-BJRR2X280TS, DW-BJRR2X280TS6, DW-BJRR2X300TS, DW-BJRR2X300TS6, DW-BJRR2X320TS, DW-BJRR2X320TS6, DW-BJRR2X340TS, DW-BJRR2X340TS6, DW-BJRR2X360TS, DW-BJRR2X360TS6), Linux® Ubuntu Desktop 20.04.5 LTS OS (DW-BJRR2X208TLX, DW-BJRR2X224TLX, DW-BJRR2X288TLX, DW-BJRR2X240TLX, DW-BJRR2X256TLX, DW-BJRR2X272TLX, DW-BJRR2X260TLX, DW-BJRR2X260TLX6, DW-BJRR2X280TLX, DW-BJRR2X280TLX6, DW-BJRR2X300TLX, DW-BJRR2X300TLX6, DW-BJRR2X320TLX, DW-BJRR2X320TLX6, DW-BJRR2X340TLX, DW-BJRR2X340TLX6, DW-BJRR2X360TLX, DW-BJRR2X360TLX6), Windows Server® 2019 Standard (DW-BJRR2X208TS, DW-BJRR2X224TS, DW-BJRR2X240TS, DW-BJRR2X256TS, DW-BJRR2X272TS, DW-BJRR2X288TS), Windows® 10 IoT Enterprise LTSC (DW-BJRR2X208T, DW-BJRR2X224T, DW-BJRR2X240T, DW-BJRR2X256T, DW-BJRR2X272T, DW-BJRR2X288T, DW-BJRR2X260T, DW-BJRR2X260T6, DW-BJRR2X280T, DW-BJRR2X280T6, DW-BJRR2X300T, DW-BJRR2X300T6, DW-BJRR2X320T, DW-BJRR2X320T6, DW-BJRR2X340T, DW-BJRR2X340T6, DW-BJRR2X360T, DW-BJRR2X360T6) |
| OS on SSD | 2x 240GB SSD (RAID1 mirrored) |
| Max throughput (Mbps) | 600Mbps |
| STORAGE | |
| Raw internal storage options | 260TB, 280TB, 300TB, 320TB, 340TB, 360TB |
| RAID Options | OS RAID1, RAID5 (DW-BJRR2X260T, DW-BJRR2X260TLX, DW-BJRR2X260TS, DW-BJRR2X280T, DW-BJRR2X280TLX, DW-BJRR2X280TS, DW-BJRR2X300T, DW-BJRR2X300TLX, DW-BJRR2X300TS, DW-BJRR2X320T, DW-BJRR2X320TLX, DW-BJRR2X320TS, DW-BJRR2X340T, DW-BJRR2X340TLX, DW-BJRR2X340TS, DW-BJRR2X360T, DW-BJRR2X360TLX, DW-BJRR2X360TS), RAID6 (DW-BJRR2X260T6, DW-BJRR2X260TLX6, DW-BJRR2X260TS6, DW-BJRR2X280T6, DW-BJRR2X280TLX6, DW-BJRR2X280TS6, DW-BJRR2X300T6, DW-BJRR2X300TLX6, DW-BJRR2X300TS6, DW-BJRR2X320T6, DW-BJRR2X320TLX6, DW-BJRR2X320TS6, DW-BJRR2X340T6, DW-BJRR2X340TLX6, DW-BJRR2X340TS6, DW-BJRR2X360T6, DW-BJRR2X360TLX6, DW-BJRR2X360TS6) |
| Max HDD Bay | 18x SAS HDDs |
| Maximum Storage | 260TB (220TB, RAID6) (DW-BJRR2X260T6, DW-BJRR2X260TLX6, DW-BJRR2X260TS6), 260TB (240TB, RAID5) (DW-BJRR2X260T, DW-BJRR2X260TLX, DW-BJRR2X260TS), 280TB (240TB, RAID6) (DW-BJRR2X280T6, DW-BJRR2X280TLX6, DW-BJRR2X280TS6), 280TB (260TB, RAID5) (DW-BJRR2X280T, DW-BJRR2X280TLX, DW-BJRR2X280TS), 300TB (260TB, RAID6) (DW-BJRR2X300T6, DW-BJRR2X300TS6), 300TB (280TB, RAID5) (DW-BJRR2X300T, DW-BJRR2X300TLX, DW-BJRR2X300TLX6, DW-BJRR2X300TS), 320TB (280TB, RAID6) (DW-BJRR2X320T6, DW-BJRR2X320TLX6, DW-BJRR2X320TS6), 320TB (300TB, RAID5) (DW-BJRR2X320T, DW-BJRR2X320TLX, DW-BJRR2X320TS), 340TB (300TB, RAID6) (DW-BJRR2X340T6, DW-BJRR2X340TLX6, DW-BJRR2X340TS6), 340TB (320TB, RAID5) (DW-BJRR2X340T, DW-BJRR2X340TLX, DW-BJRR2X340TS), 360TB (320TB, RAID6) (DW-BJRR2X360T6, DW-BJRR2X360TLX6, DW-BJRR2X360TS6), 360TB (340TB, RAID5) (DW-BJRR2X360T, DW-BJRR2X360TLX, DW-BJRR2X360TS), 360TB |
| PERFORMANCE | |
| Playback Functions | Calendar, Event search, Smart motion search, Thumbnail search, Timeline |
| PTZ control | ONVIF |
| Recording Modes | Continuous, Motion + low res always, Motion + Object, Motion + Object + Low res, Motion detection, Object + Low res, Object only |
| System Operation | Graphical user interface (GUI), Remote via DW Spectrum IPVMS, USB mouse (included) |
| NETWORK | |
| Backup | Network backup via DW Spectrum IPVMS |
| Ethernet Ports | 2x 10GB SFP+ Fiber, 6x 1GB Base-T Ethernet Ports, iDRAC9 Enterprise |
| Pre-loaded VMS software | DW Spectrum® IPVMS |
| Network Remote Software | Cross-platform - Windows®, Linux Ubuntu® and Mac®, DW Mobile Plus, DW Spectrum Mobile App |
| ELECTRICAL | |
| Power Consumption | 1000W dual power, A UPS is recommended, Redundant power supply |
| GENERAL | |
| Accessories | Keyboard, Mouse |
| Included IP licenses | 8 |
| Operating Temperature and Humidity | 20 ~ 90% RH, 41 ~ 104 °F (5~40 °C) |
| Rail kit | Included |
| Recorder Dimensions (H X W X D) | 17.6" x 31.9" x 3.41" (447.04 x 810.26 x 86.61mm) |
| Recording Licenses (Optional. Sold Separately) | Custom-ordered licenses are available by request. DW-SPCP04LSC004 - Four (4) DW Spectrum® Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPCP16LSC016 - Sixteen (16) DW Spectrum® Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPECTRUMLSC001 - Single DW Spectrum® IPVMS Recording License DW-SPECTRUMLSC004 - Four (4) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC010 - Ten (10) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC020 - Twenty (20) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC050 - Fifty (50) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC100 - One hundred (100) DW Spectrum® IPVMS Recording Licenses DW-SPIOLSC001 - Single DW Spectrum® I/O Module IPVMS License DW-SPVWALL1X2 - Single DW Spectrum® Video Wall IPVMS License Lifetime upgrades are included with no annual renewal fees. |
| USB interface | Yes |
| Warranty | keep your hard drive, Next business day on-site hardware service (after remote diagnosis) |
| Weight (barebone, HDD not included) | 88.2 lbs (40 kg) |
| Form Factor | Rack mount |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.