- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
No result found for your search.
No result found for your search.
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
Need help? Contact us
sales@cctvbestbuys.com
Your cart is empty
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DW-BJT7120TLX - Blackjack tower, Ubuntu Linux OS on SSD, 600Mbps throughput, Intel i7, 16GB RAM, Hot-swappable, 20TB Storage, UL Digital Watchdog - DW-BJT7120TLX - Blackjack tower, Ubuntu Linux OS on SSD, 600Mbps throughput, Intel i7, 16GB RAM, Hot-swappable, 20TB Storage, UL
33% $3,980.34
Digital Watchdog
Digital Watchdog - DW-BJT7120TLX - Blackjack tower, Ubuntu Linux OS on SSD, 600Mbps throughput, Intel i7, 16GB RAM, Hot-swappable, 20TB Storage, UL
Product SKU: DW-BJT7120TLX
Available:
Only 1000 items in stock
1000 items in stock
In stock
Pre-order
Out of stock
$8,266.86
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
Blackjack Tower servers are reliable and high-performance solutions for recording multiple IP cameras of any resolution at up to 600Mbps throughput. The servers are UL-listed and NDAA/ TAA compliant and come pre-loaded with DW Spectrum IPVMS and four complimentary recording licenses, provide up to 140TB internal storage, hot-swappable drives, are ONVIF conformant and come with a 5 year limited warranty
Max throughput and IP camera support
This Blackjack server can record and manage single-sensor and multi-sensor IP cameras of any resolution up to of 600Mbps throughput.
Hot-swappable HDDs
When a drive needs to be replaced, you can easily hot-swap it with a new one, while the system is still running. There is no need to power down and lose important minutes of data to maintain your system’s drives healthy and operating.
OS on dedicated SSD
DW’s servers provide a dedicated SSD for the OS. This results in faster boot time, faster application loading times and improved system responsiveness.
DW Spectrum IPVMS
DW Spectrum IPVMS is an endlessly customizable IP Video Management platform that gives users the ability to create tailored network video solutions for any type of project, from the office or on in the field.
ONVIF Conformant
DW’s ONVIF conformant IP products allow you to bring our robust solutions to any surveillance system with other ONVIF components, creating a truly unique solution, to match your specific needs.
Designed and commissioned in the U.S.A
All DW recorders, workstations and NAS devices are designed, assembled and inspected in our California facility. Each product undergoes multiple levels of quality control to guarantee the highest quality and performance.
Features:
- Supports all ONVIF conformant IP cameras
- Up to 140TB internal storage
- Hot-swappable HDDs
- Record and manage single- and multi-sensor IP cameras of any resolution up to 600Mbps throughput
- OS on separate SSD
- Hosting DW Spectrum for setup, configuration and recording
- One-time recording license charge, fully transferable between cameras and encoders
- One (1) 4-channel license included (DW-SPECTRUMLSC004).
- No annual maintenance fees
- Simple enterprise scalability
- Auto device discovery
- Dual-stream recording
- USB mouse and keyboard included
- Designed, assembled and tested in the U.S.A.
- UL Listed
- NDAA/TAA compliant
- 5 year limited warranty
| VIDEO | |
|---|---|
| CPU | Intel i7 processor |
| Display Modes | Unlimited, Customizable, Sequence |
| Display Speed | Up to 30fps per channel |
| Local Video Output Resolution | HD 1080p |
| Local Video Outputs | For initial configuration and server management, 1 DisplayPort, DVI, True HD, 1 display output at a time |
| Memory | 16GB |
| Video Card | On-board Intel Graphics |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| Video Operating System | Linux Ubuntu Desktop 20.04.5 LTS OS (DW-BJT7120TLX, DW-BJT7140TLX, DW-BJT7160TLX, DW-BJT7180TLX, DW-BJT71100TLX, DW-BJT71120TLX), Windows 10 IoT Enterprise LTSC (DW-BJT7120T, DW-BJT7140T, DW-BJT7160T, DW-BJT7180T, DW-BJT71100T, DW-BJT71120T, DW-BJT71140T) |
| OS on SSD | 240GB SSD |
| Max throughput (Mbps) | 600Mbps |
| STORAGE | |
| Raw internal storage options | |
| RAID Options | No RAID |
| Max HDD Bay | 7 x SATA HDD |
| Maximum Storage | 100TB (DW-BJT71100T, DW-BJT71100TLX), 80TB (DW-BJT7180T, DW-BJT7180TLX), 20TB (DW-BJT7120T, DW-BJT7120TLX), 40TB (DW-BJT7140T, DW-BJT7140TLX), 60TB (DW-BJT7160T, DW-BJT7160TLX), 120TB (DW-BJT71120T, DW-BJT71120TLX), 140TB (DW-BJT71140T, DW-BJT71140TLX) |
| PERFORMANCE | |
| Playback Functions | Calendar, Event search, Smart motion search, Thumbnail search, Timeline |
| PTZ control | ONVIF |
| Recording Modes | Continuous, Motion + low res always, Motion + Object, Motion + Object + Low res, Motion detection, Object + Low res, Object only |
| System Operation | Graphical user interface (GUI), Remote via DW Spectrum IPVMS, USB mouse (included) |
| NETWORK | |
| Backup | Network backup via DW Spectrum IPVMS |
| Ethernet Ports | 2x 1G Ethernet (RJ45) |
| Pre-loaded VMS software | DW Spectrum IPVMS |
| Network Remote Software | Cross-platform - Windows, Linux Ubuntu and Mac, DW Mobile Plus, DW Spectrum Mobile App |
| ELECTRICAL | |
| Power Consumption | 500W, A UPS is recommended |
| GENERAL | |
| Accessories | Keyboard, Mouse |
| Included IP licenses | 4 |
| Operating Temperature and Humidity | 20 ~ 90% RH, 41 ~ 104 °F (5~40 °C) |
| Recorder Dimensions (H X W X D) | 8.6” x 19.12” x 16.83” (218.6 x 485.8 x 427.5 mm) |
| Recording Licenses (Optional. Sold Separately) | Custom-ordered licenses are available by request. DW-SPCP04LSC004 - Four (4) DW Spectrum Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPCP16LSC016 - Sixteen (16) DW Spectrum Analog Encoder IPVMS Licenses DW-SPECTRUMLSC001 - Single DW Spectrum IPVMS Recording License DW-SPECTRUMLSC004 - Four (4) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC010 - Ten (10) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC020 - Twenty (20) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC050 - Fifty (50) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPECTRUMLSC100 - One hundred (100) DW Spectrum IPVMS Recording Licenses DW-SPIOLSC001 - Single DW Spectrum I/O Module IPVMS License DW-SPVWALL1X2 - Single DW Spectrum Video Wall IPVMS License Lifetime upgrades are included with no annual renewal fees. |
| USB interface | Yes |
| Weight (barebone, HDD not included) | 19.7 lbs (8.93 kg) |
| Certification | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
| Form Factor | Full-size Tower |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.




