- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DWC-MVC8WiATW - MEGApix 4K Low-profile Vandal Dome IP Camera with a Vari-focal Lens and IR with IVA License Digital Watchdog - DWC-MVC8WiATW - MEGApix 4K Low-profile Vandal Dome IP Camera with a Vari-focal Lens and IR with IVA License
Digital Watchdog - DWC-MVC8WiATW - MEGApix 4K Low-profile Vandal Dome IP Camera with a Vari-focal Lens and IR with IVA License
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
This NDAA-compliant MEGApix IP camera provides 4K resolution at real-time 30fps. The camera features Star-Light Plus color in neartotal darkness technology for quality video in any lighting conditions, simultaneous H.265/H.264/MJPEG codec support and a 2.7~13.5mm vari-focal auto-focus lens with motorized zoom and 5x optical zoom. The IP67-rated, IK-10 impact-resistant vandal housing features CleanView self-cleaning dome treatment. All MEGApix cameras are ONVIF conformant, assuring their successful integration with any open platform solution on the market.
Megapixel resolution
DW’s technology delivers crystal clear images in any resolution. Higher-resolution offers forensic details with zooming into the camera’s field of view.
Star-Light Plus color in darkness technology
Star-Light Plus color in near-total darkness technology provides crisp, clear images in the absence of ambient light.
CleanView Hydrophobic Dome Coating
The CleanView coating improves visibility by reducing water spots, dust and grease build-up on the camera dome housing’s glass. The CleanView coating treatment will allow the liquid to roll off of the dome’s glass surfaces when tilted vertically up to 10° or less. The CleanView coating leaves the camera dome’s glass clean, repels dust and grease, preventing IR reflections due to dust and smudges.
IVA Analytics
MEGApix IVA cameras include a base package of Intelligent Video Analytics detection capabilities already activated on the camera and ready for deployment.
IVA+ Analytics
The MEGApix IVA+ package offers advanced rules to the IVA Video Content Analysis detection capabilities.
True Wide Dynamic Range (WDR)
Cameras with True Wide Dynamic Range (WDR) technology have advanced sensors that can process a wider range of lighting, dark and bright in the same image.
Features
- 4K 1/2.8" image sensor at real-time 30fps
- Star-Light Plus color in near-total darkness technology
- Intelligent Video Analytics (IVA) with extended features (IVA+)
- Seamless integration and control of IVA rules with DW Spectrum IPVMS
- Reduce false alarms
- Increase your recording storage with logic rules and smart recording
- Vari-focal p-iris lens with motorized zoom and autofocus for complete remote lens control and focused image any time
- True Wide Dynamic Range (WDR) for clear images in challenging light
- Simultaneous streaming and multiple codec options for smart bandwidth management
- 100' Smart IR with intelligent camera sync for clear B/W images with no need for external light
- CleanView hydrophobic dome coating repels water, dust and grease.
- Smart DNR 3D digital noise reduction reduces noise and ghosting for motion in low-light environments.
- Privacy zones cover sensitive areas in the camera's field of view.
- Two-way audio for direct communication between the monitoring station and the camera's location
- Local SD card slot for local recording in case of network loss
- Alarm sensor input and relay output for access control integration
- Web server built-in for easy camera management from any browser
- PoE and DC12V for single cable simplified installation
- NDAA compliant for federal and government projects
- IP67- and IK10-rated camera housing built to last
- 5 year warranty
| Image | |
| Active Pixels | 3840 (H) x 2160 (V) |
| Image sensor | 4K 1/2.8" CMOS sensor |
| Maximum resolution | 4K |
| Minimum Scene Illumination in color | 0.0 lux (B/W), 0.043 lux (color) |
| Test Video Output | Local video output CVBS 1.0V p-p (75Ω), 4:3 aspect ratio |
| Total Pixels | 3864(H) x 2228(V) |
| Lens | |
| Advanced Lens Features | Auto focus, Motorized zoom, P-iris |
| Focal Length | 2.7mm ~ 13.5mm |
| Horizontal Field of View (HFOV) | 90.3° ~ 33.1° |
| IR Distance | 100' range Smart IR |
| Lens Type | Vari-focal Lens |
| Vertical Field of View (VFOV) | 18.9°~49 |
| I/O | |
| Audio compression | G.711 |
| I/O Alarm in/out | 1 input, 1 output |
| I/O Audio in/out | *Cameras provide a line level audio. The use of amplified microphones and speakers is recommended., 1 input, 1 output |
| Intelligent Video Analytics | |
| IVA license | Intrusion, line crossing, counting line, loitering, enter, exit, tamper |
| IVA+ license | Logical rules, object removed, tailgating, direction, stopped, appear, disappear, object left |
| Operational | |
| 3D digital noise reduction | Smart DNR 3D Digital Noise Reduction |
| Auto gain control | Auto |
| Backlight compensation (BLC) | Yes |
| Day and night | Auto day/night, Day (color), Night (B/W) |
| De-fog | Yes |
| Memory slot | Micro SD/SDHC/SDXC class 10 card (card not included), Up to 1TB micro SD / FAT32 |
| Mirror/flip | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Operational Notifications | Alarm output activation, Email, FTP server, SD card recording |
| Privacy Zones | 16 programmable privacy masks |
| Sharpness | Yes |
| Shutter Mode | Anti-Flicker, Auto, Manual, Slow Shutter |
| Shutter Speed | 1/15 ~ 1/32000 |
| Slow Shutter Speed | Off, x10, x2, x3, x5, x6, x7.5 |
| White Balance | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | True WDR 120dB |
| Network | |
| Bitrate Control | Multi-streaming CBR/VBR at H.264, H.265 (controllable frame rate and bandwidth) |
| IP | IPv4 |
| LAN | 1000Base-T (1Gbps) |
| Network resolution | H.264: QFHD, 2.1MP/1080p, 720p, VGA, D1, CIF, H.265: QFHD, 2.1MP/1080p, 720p, VGA, D1, CIF, MJPEG: 2.1MP/1080p, 720p, 800x600, VGA, 768x432, D1, CIF |
| Network Web Viewer | Google Chrome browser, Linux OS, Mac OS, Microsoft Edge browser, Mozilla Firefox browser, Safari browser, Windows OS |
| Protocol | DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPs, ICMP, NTP, ONVIF, RTP (UDP/TCP), RTSP, SMTP, SNMPv1/v2/v3 (MIB-2), SSL, TCP/IP, UDP, Zeroconf (AutoIP) |
| Security | 802.1x, Digest authemtication (ID/PW), HTTPS (TLS), IP filtering |
| Stream Speed | Up to 30fps at all resolutions |
| Streaming Capability | Dual-stream at different rates and resolutions |
| Video Bitrate | 100Kbps~10Mbps, multi-rate for preview and recording |
| Video Compression Type | H.264, H.265, MJPEG |
| Video Management Software | Any ONVIF conformant CMS, DW Spectrum IPVMS, ExacqVision Technologies, Genetec Inc., Milestone Systems |
| Environmental | |
| Environmental Operating Humidity | 10-90% (non-condensing) |
| Environmental Operating Temperature | -4°F ~ 122°F (-20°C ~ 50°C) |
| Mounting Accessories (Required/Optional) | Optional. Sold separately |
| Mechanical | |
| Camera Dimensions (H X W X D) | 4.92" x 3.62" (125 x 92 mm) |
| Camera Weight | 1.14 lbs (0.51kg) |
| Features | Cleanview |
| Housing | Vandal Dome |
| Housing Color | White |
| IK rating | IK10 Rated |
| IP rating | Weather Resistant (IP67) |
| Materials | Aluminum die-casting |
| Electrical | |
| American wire gauge (AWG) | Cable type #18 |
| Power Consumption | DC12V: max 9.0W, 750mA, PoE: 11.52W |
| Power Requirements | Adapter not included, PoE |
| General | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.