- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Brands
- Recorders
- Video Management Software & Cloud
- Lenses
- Audio & Paging
- Networking
- Access, Intercoms & Door Phones
- Mounting & Accessories
- Tools & Test Equipment
- Connectors
- Cables
- Illumination
- Intrusion & Alarm
- Smart Home & Automation
- Power & Protection
- Storage
- Racks and Accessories
- POS
- Video Servers
- Video Encoders and Decoders
- Monitors
- Others
- Clearance
- VMS
- Home
- All Products
- Digital Watchdog - DWC-XSDJ08Mi - MEGApix Ai 4K Vandal Dome IP Camera with 2.7~13.5mm Vari-focal P-iris Lens with Motorized Zoom and Auto-focus Digital Watchdog - DWC-XSDJ08Mi - MEGApix Ai 4K Vandal Dome IP Camera with 2.7~13.5mm Vari-focal P-iris Lens with Motorized Zoom and Auto-focus
Digital Watchdog - DWC-XSDJ08Mi - MEGApix Ai 4K Vandal Dome IP Camera with 2.7~13.5mm Vari-focal P-iris Lens with Motorized Zoom and Auto-focus
- Description
- Specifications
- Downloads
- Reviews
This MEGApix Ai IP camera provides 4K resolution, placing the power of Ai deep learning at your fingertips, with object detection and people tracking. This camera features Star-Light Plus color in near-total darkness technology in a weather-resistant vandal dome housing with junction box built-in and Cold Start at -40°F/-40°C.
Hardware built to last
The DWC-XSDJ dome camera comes with a junction box and converter plate included for an out-of-the-box solution that is easy to install and has everything you need in weather and vandal-resistant housing.
Easy setup (no manual analytics calibration)
DW’s Ai allows operators to choose what to detect and where; with a user-friendly and straightforward UI, users can set up multiple scenarios specific to their monitoring needs without complex calibration.
Object Classification
DW's Ai software processes video streams to detect and classify every object appearing in the detection zone. Our Deep Learning engines perform object detection (DL Object tracker), automatically classifying the objects in the scene: people, cyclists, cars, buses and vans, trucks, motorcycles, bicycles and bags.
Optimized Ai for the edge
MEGApix Ai's analytics engine is especially designed for the edge, working on the camera side to substantially reduce bandwidth consumption and accelerate response times.
Ambarella CV22 and CV25 chips with CVflow
Ambarella’s CV22 and CV25 chips combine image processing, real-time 30fps 4K and 5MP video encoding and CVflow architecture to provide the deep neural network (DNN) processing required for the next generation of intelligent IP cameras.
Deep Learning
MEGApix Ai intelligent algorithms offer deep learning with better object detection and identification of environmental elements. The result is a substantial reduction in false alarms for control room operators and security personnel. Allowing only valid events to filter through increases efficiency and productivity, and reduces unnecessary costs.
Reduce false alarms
MGApix Ai accurately categorizes moving objects and people, distinguishing them from environmental items such as spiders, shaking shadows and moving lights. The result is a reduction in false alarm rates, saving storage and enabling more efficient monitoring.
Ai Analytics and deep learning
DW Ai solutions include all the Intelligent Video Analytics and advanced Video Content Analysis detection capabilities of the Ai engine. In addition, Ai servers empower users with deep learning objects and people tracking and color filters.
Star-Light Plus color in darkness technology
Star-Light Plus color in near-total darkness technology provides crisp, clear images in the absence of ambient light.
Higher resolution = more pixels, more forensic details
DW's technology delivers high-resolution crystal-clear images, making more minor details appear clear and sharp when zooming into the scene.
Features
- 4K sensor at real-time 30fps
- Star-Light Plus color in near-total darkness technology
- AI Deep Learning object detection
- Create up to 40 separate detection zones.
- Easy setup with no analytics calibration
- Seamless integration and control with DW Spectrum IPVMS
- Reduce false alarms with multiple detection zones and logical rules.
- Increase your recording storage with smart recording and no false alarms.
- Junction box built-in for easy cable storage and simplified installation
- Vari-focal p-iris lens with motorized zoom and autofocus for complete remote lens control and focused image any time
- True Wide Dynamic Range (WDR) for clear images in challenging light
- Simultaneous streaming and multiple codec options for smart bandwidth management
- Cold Start -40°F (-40°C), allowing the camera to power up in extremely cold environments
- 110' Smart IR with intelligent camera sync for clear B/W images with no need for external light
- Smart DNR 3D digital noise reduction reduces noise and ghosting for motion in low-light environments.
- Privacy zones cover sensitive areas in the camera's field of view.
- Two-way audio with a built-in microphone for direct communication between the monitoring station and the camera's location
- Local SD card slot for local recording in case of network loss
- Alarm sensor input and relay output for access control integration
- Web server built-in for easy camera management from any browser
- PoE and DC12V for single cable simplified installation
- NDAA/TAA compliant for federal and government projects
- IP67- and IK10-rated camera housing built to last
- 5 year warranty
| Image | |
| Active Pixels | 3840 (H) x 2160 (V) |
| Frequency | 50Hz |
| Image sensor | 4K 1/2.8" CMOS sensor, Star-Light Plus sensor |
| Maximum resolution | 4K |
| Minimum Scene Illumination in color | 0.0 lux (B/W), 0.09 lux (color) |
| Scanning System | Progressive scan |
| Test Video Output | Local video output CVBS 1.0V p-p (75Ω), 16:9 aspect ratio |
| Total Pixels | 3864(H) x 2228(V) |
| Lens | |
| Advanced Lens Features | Auto focus, Motorized zoom, P-iris |
| Focal Length | 2.7mm ~ 13.5mm |
| Horizontal Field of View (HFOV) | 90.3° ~ 33.1° |
| IR Distance | 110' range Smart IR |
| Lens Type | Vari-focal Lens |
| Vertical Field of View (VFOV) | 18.9°~49 |
| I/O | |
| Event triggers | Illegal login, Motion Alarm, Network disconnection, Schedule, Sensor detection, Temperature anomaly |
| I/O Alarm in/out | 1 input, 1 output |
| I/O Audio in/out | 1 microphone built-in, 1 output |
| Intelligent Video Analytics | |
| Analytics filters | Zones and lines, tamper, metadata, intrusion, line crossing, counting, counting lines, appear, disappear, stopped, enter, exit, direction, tailgating, dwell, logical rules |
| Operational | |
| 3D digital noise reduction | Smart DNR 3D Digital Noise Reduction |
| Auto gain control | Auto |
| Day and night | Auto day/night, Day (color), Night (B/W) |
| De-fog | Yes |
| Memory slot | Micro SD/SDHC/SDXC class 10 card (card not included), Up to 1TB micro SD / FAT32 |
| Mirror/flip | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Operational Notifications | Alarm output activation, Email, FTP server, SD card recording |
| Privacy Zones | 16 programmable privacy masks |
| Sharpness | Yes |
| Shutter Mode | Anti-Flicker, Auto, Manual, Slow Shutter |
| Shutter Speed | 1/15 ~ 1/32000 |
| Slow Shutter Speed | Off, x10, x2, x3, x5, x6, x7.5 |
| White Balance | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | True WDR 120dB |
| Network | |
| Bitrate Control | Multi-streaming CBR/VBR at H.265 (controllable frame rate and bandwidth) |
| IP | IPv4 |
| LAN | 1000Base-T (1Gbps) |
| Network resolution | H.264: 3840x2160, 2592x1944, 2560x1440, 1920x1080, 1280x720, 640x480, 640x360, 352x288, 352x240, H.265: 3840x2160, 2592x1944, 2560x1440, 1920x1080, 1280x720, 640x480, 640x360, 352x288, 352x240, MJPEG: 1920x1080, 1280x720, 800x600, 768x432, 704x576, 704x480, 640x480, 640x360, 352x288, 352x240 |
| Network Web Viewer | Google Chrome browser, Linux OS, Mac OS, Microsoft Edge browser, Mozilla Firefox browser, Safari browser, Windows OS |
| Protocol | DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPs, ICMP, NTP, ONVIF, RTP (UDP/TCP), RTSP, SMTP, SNMPv1/v2/v3 (MIB-2), SSL, TCP/IP, UDP, Zeroconf (AutoIP) |
| Security | 802.1x, Digest authemtication (ID/PW), HTTPS (TLS), IP filtering |
| Stream Speed | Up to 30fps at all resolutions |
| Streaming Capability | Triple Streaming (3rd stream MJPEG only) |
| Video Bitrate | 100Kbps ~ 25Mbps, multi-rate for preview and recording |
| Video Compression Type | H.264, H.265, MJPEG |
| Video Management Software | Any ONVIF conformant CMS, DW Spectrum IPVMS |
| Environmental | |
| Environmental Operating Humidity | 10-90% (non-condensing) |
| Environmental Operating Temperature | -40°F ~ 122°F (-40°C ~ 50°C) |
| Mounting Accessories (Required/Optional) | Optional. Sold separately |
| Mechanical | |
| Camera Dimensions (H X W X D) | 5.74" x 5.11" (146 x 130mm) |
| Housing | Junction box built-in, Vandal Dome |
| Housing Color | White |
| IK rating | IK10 Rated |
| IP rating | Weather Resistant (IP67) |
| Materials | Aluminum die-casting |
| Electrical | |
| Power Consumption | DC: max 13.1W, 1.09A, PoE: max 15.0W, 312.5mA |
| Power Requirements | Adapter not included, PoE |
| General | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 3.13 lbs (1.42 kg) |
Have a question about this product?
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote
Request a Custom Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote.